Zapomenuté mistrovství ve středu Čech (II.díl)

První část protektorátního lyžařského mistrovství končilo na den přesně před 75 lety
10.02.2016 - 14:18   |  

Ještě devátého února noviny informovaly, že se po jednodenním senohrabském intermezzu program mistrovství navrátí zpět na pražský Barrandov. Leckoho proto mohla překvapit zpráva z ranního výtisku Národních listů následujícícho dne.

První díl seriálu naleznete na Zapomenuté mistrovství ve středu Čech (I.díl)

„Mistrovský závod štafet na 4x10 km, který se měl konat v pondělí na Barrandově, byl přeložen do Senohrab. Start v 11:30 hod. u lyžařského můstku.“

 

Trať se tvořila chvíli před závodem. Lyžaři z Vysočiny „neremcali“

 

Příští národní lyžařské mistrovství se konalo až po pěti letech, v roce 1946

I přes nedostatek času si pořadatelé dokázali poradit. Jak zpravovala Národní politika, „časně ráno vyjel tajemník Svazu lyžařů R. Krňoul měřit a vyznačit trať. Za tak krátkou dobu se toho ovšem moc udělat nedalo. Vyznačila se proto trať pět kilometrů dlouhá, se stoupáním, rovinou i sjezdem a každý závodník jel trať dvakrát. Kvalita terénu byla velmi dobrá a hlavně první jezdci štafet si ji pochvalovali. Další pak už těžili z rad svých předchůdců a podle potřeby ještě přemazávali.“

 

Na start pondělních závodů nastoupilo 18 z přihlášených 28 štafet. V průběhu jízdy ze soutěže odstoupil tým B+B Praha pro zranění závodníka Tryzny, který si z nárazu do stromu odnesl zlomeninu klíční kosti. Naopak v dobrém mohli na Senohraby vzpomínat lyžaři z Nového Města na Moravě, kteří s velkým přehledem vyhráli běh štafet. První tým Nového Města dokončil závod v čase tří hodin, dvaceti sedmi minut a dvaceti sedmi vteřin. Stříbrný skončil rezervní tým vítězů, a to v čase 3:36:09. Třetí místo obsadila štafeta z plzeňského lyžařského klubu B+B v čase 3:46:29.

 

Lyžaři oceněni ministerstvem obchodu. Šampionát končil na Moravě

 

Řízená omezení činnosti Svazu lyžařů, daná nuceným rekvírováním lyží pro potřeby německé armády na východní frontě, či pozdější zákaz pořádání lyžařských závodů i kurzů způsobily, že se národní mistrovství v roce 1941 stalo na pět let tím posledním.

Tečkou za první částí Mistrovství Protektorátu Čechy a Morava bylo slavnostní rozdělení cen v hotelu Valencie v Senohrabech. Mistr severské kombinace Šimůnek obdržel putovní cenu Ministerstva obchodu „Španielovo Vítězství“ a stejně jako všichni ostatní mistři disciplín i odznaky Svazu lyžařů na modrých stuhách.

 

Děj mistrovství se posléze přesunul do Nového Města na Moravě, kde se v neděli 16. února konal vytrvalostní závod v běhu na 50 km. Seriál národního mistrovství pokračoval 21. a 22. února v Pustevnách na Radhošti, které hostily soutěže ve sjezdu mužů a žen.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru