Podzim bojuje se zimou, Úvaly i tak startují rekonstrukci Nachlingerova parku

Úvalský park nebude čekat na nový rok, odstartuje rekonstrukci už nyní. Čeho se bude týkat?
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Většina okolních obcí nechává již starty rekonstrukcí na nový rok, nicméně Úvaly se pokusí v rámci Nachlingerova parku ještě nějakou práci stihnout letos. Čekat se totiž jednoduše nemohlo, jelikož park pomalu ztrácí na bezpečnosti.

Již koncem tohoto měsíce se odstartuje plánovaná rekonstrukce Nachlingerova parku v Úvalech. Důvodem rekonstrukce je především to, aby nedošlo ve střednědobém horizontu k rozpadu aktuální dřevinné kostry parku a významnému narušení prospěšných funkcí, které jsou na park vázány. "Myslíme tím hlavně funkci ekologickou, mikroklimatickou, hygienickou, estetickou a samozřejmě také rekreační," vysvětluje starosta města Petr Borecký.

Slabé kusy půjdou k zemi

Prvotní práce budou spočívat v tom, že se odstraní slabé, chřadnoucí, podprůměrné, neatraktivní a také uschlé a obecně nežádoucí stromy i keře v rámci běžné údržby dle průzkumu a návrhu Ing. Lukáše Štefla z ateliéru pro zahradní a krajinářskou tvorbu JARDINS. Veškerá zeleň samozřejmě dostala hodně zabrat během uplynulé vichřice, kterou poslední roky naše území nepamatuje. Vzhledem k tomu již v parku hrozily rozpady dřevinné kostry.

Navazovat se na prvotní práce bude po Novém roce v lednu, kdy společnost JIB s.r.o. bude pokračovat v kácení vzrostlých neperspektivních a nebezpečných dřevin. "U některých dřevin bude provedena redukce korun a ořez suchých větví. Vše opět v souladu s projektovou dokumentací pana Štefla," vysvětluje Borecký.

Park se jmenuje podle Josefa Nachlingera, který vedl zahradnictví při komunálních službách.V pozdějším věku pracoval ve Veřejně prospěšných službách města Úvaly. Staral se o veřejnou zeleň. S minimální mechanizací, často sám, jen občas s výpomocí někoho dalšího dokázal pečovat o všechny úvalské parčíky, květinové záhony, stromy a keře podél ulic.

Obyvatelé Úval se ovšem nemusí bát, že by v jejich oblíbeném parku úplně přestala existovat jakákoliv zeleň. Počínaje březnem následujícího roku se totiž plánuje výsadba nových dřevin. Podle bilance navržených zásahů bude pokáceno 51 stromů, ošetřeno řezem 65 stromů a nově vysazeno 250 domácích druhů dřevin.

To ale stále není vše, co se s Nachlingerovým parkem zamýšlí. Vzniknout by totiž měla také nová, mlatová cestička přes park. Ten by měl být navíc ještě oživen dětskými a sportovními prvky. "Nová tvář Nachlingerova parku jiště přispěje k příjemně stráveným relaxačním chvílím," dodal starosta města.

Samozřejmě veškeré stavební práce budou hodně záviset na počasí, pokud nebude přát, pak se může stát, že se vše o nějaký ten týden či měsíc posune. Město by ale rádo v letošním roce stihlo alespoň prvotní práce, jelikož je jasné, že velké množství stromů dostane díky sněhové nadílce opět zabrat a už vůbec v případě, že již momentálně nejsou úplně v pořádku.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru