Tellerův cukrovar se prodá. Z památky budou byty

Cukrovar v dobách své největší slávy
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Kutnohorští zastupitelé schválili prodej bývalého Tellerova cukrovaru v Čáslavské ulici. O zchátralý areál projevil zájem soukromý investor, který ho chce proměnit v bytový komplex. Město mu cukrovar, který přestal sloužit svému účelu v první polovině 20. století, odprodá za pět milionů korun.

Budova je památkově chráněná, kupec ji tudíž nesmí zbourat. Podle starosty Josefa Viktory je areál ve špatném stavu a bude potřebovat velkou investici. V kupní smlouvě je stanovena podmínka, že kupec musí mít do dvou let vyřízené stavební povolení a začít stavět. Pokud to nesplní, propadne složená kauce. Město má podle Viktory navíc k budově předkupní právo.

Bývalé vedení města chtělo cukrovar prodat belgické developerské firmě ILD, nakonec ale z obchodu sešlo. Počítalo se s tím, že areál bude zrekonstruován za peníze z dotace pro neziskovou společnost Zlatý pruh Polabí. Společnost ale dotaci nezískala.

Jeden z prvních průmyslových cukrovarů v Čechách se nachází ve čtvrti Karlov vedle sportovního areálu Klimeška. Tvoří ho tři samostatně přístupné trakty se společným půdním prostorem. V minulosti byl objekt užíván jako bytový dům. Bylo v něm 15 bytů a tři nebytové prostory. Po roce 1990 v budově sídlila charita, nyní je objekt prázdný.

Klíčová slova: