Dnes je světový den obezity, během 12 let bude polovina Evropanů obézních. Jak se vyhnout kilům navíc?

Dnes je světový den obezity
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Stále obrovské množství Čechů bojuje se svojí nadváhou, která v mnoha případech přechází i v obezitu. Příčiny můžeme hledat zejména v pohodlném a mnohdy nepříliš zdravém životním stylu i ve stravě, resp. v dopřávání si nadmíry kalorií či konzumace nezdravých jídel. Češi trpí také v mnoha případech nedostatkem pohybu, což se na jejich váze také výrazně podepisuje.

I obezita má svůj světový den, tím je právě dnešek 19. května. Řada organizací podporující zdravý životní styl chystá nejrůznější programy a poukazuje na problematiku a následky nadměrné váhy či nedostatku každodenního pohybu.

V posledních letech se obezita rozšiřuje mezi všechny věkové skupiny obyvatel.

Nadváha není problém jen estetickým

Nadváha a následná obezita totiž nejsou problémem pouze estetickým, je to velmi závažné onemocnění a počet výrazně obézních jedinců rok co rok stoupá. Předpokládá se dokonce, že zhruba v roce 2030 bude každý druhý obyvatel Evropy obézní. Problémy s nadváhou nemají jen dospělí, ale v posledních letech stále více i děti.

Oněch několik kilogramů navíc zatěžuje celou řadu orgánů v těle. Bezesporu mnohonásobně více trpí i samotné klouby. Mezi nejvážnější, ale také nejčastější nemoci, jež jsou spojené s nadváhou či obezitou, patří diabetes II. typu, kardiovaskulárnímu onemocnění a také některému typu rakoviny. Obezita dle odborníků způsobuje až třetinu všech onemocnění, kterým by se dodržováním správného životního stylu dalo předejít.

Projekt Výzva 52 upozorňuje na problémy

O obezitě byl před nedávnem spuštěn i projekt Výzva 52, který má na starosti společnost STOB. Cílem projektu je každý týden upozornit na téma z oblasti výživy, pohybu nebo psychiky a provést uživatele malými a postupnými změnami, které povedou ke zlepšení psychické i fyzické kondice jedince. Tento týden se projekt zaměřuje na stravování či „mlsání“ u televize. To má dle odborníků ze společnosti STOB stále podobný scénář, ve kterém se velmi často objevují slané brambůrky, pivo, víno či slazené nápoje.

V České republice trpí obezitou, podle posledních dostupných průzkumů, 73 % mužů a 57 % žen.

Důležitý je postup i stanovené cíle

Jak se alespoň pokusit skoncovat s několika kily navíc či již rozvinutou obezitou? Důležité je prý si zkrátka hned vše najednou nezakazovat. Těžko totiž budete sedět u televize s prázdnými talíři. Důležité je však se zaměřit na to, co jíme. Místo brambůrků je tak dobré „zobat“ například oříšky. Je velmi důležité si stanovit předem reálné cíle a postupné kroky, díky kterým se budeme cíli přibližovat.

Právě takto je mnohonásobně vyšší šance, že svůj zdravý životní styl a návyk udrží člověk dlouhodobě. A to je jeden z hlavních cílů nejen mnoha projektů.