Šmejdy najdete všude. Vydávají se i za kominíky nebo kontrolory kotlů

Zejména senioři bohužel často naletí
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Nechvalně proslulí "šmejdi" používají stále rafinovanější praktiky. A nejedná se již jen o předražené výrobky na předváděcích akcích. Nejnebezpečnější jsou ti, kteří navštěvují své oběti přímo doma. Nabízejí například falešné bezpečnostní zámky, ale vydávají se i za kominíky nebo kontrolory kotlů, což je aktuální hrozba na začátku topné sezony. Na novodobé šmejdy dnes narazíme také na internetu. Nejčastěji cílí na důvěřivé seniory. 

S příchodem chladnějšího počasí a začátku topné sezony nastává riziko řádění podvodníků, kteří se vydávají za kontrolory kotlů. A lidé jim z nevědomosti často naletí. Podvodníci tak ve většině případů využijí možnosti vniknutí do bytu či domu k následné krádeži. Podobné praktiky zlodějů jsou zcela běžnou praxí.

"Existuje však několik opatření, která lidi chrání. To hlavní, co by si lidé měli pamatovat, je určitě nepouštět do domu nikoho, kdo se vydává za kontrolora kotle a předem se neohlásil," říká odborník na zabezpečení Ivan Pavlíček. Výjimkou dnes nejsou ani falešní kominíci, kteří vylákají od důvěřivců peníze pod slibem vyčištění komína. Práci většinou řádně neodvedou, a navíc předají falešné potvrzení. Mohou tak způsobit postiženým nemalé finanční újmy.

Starý trik, který funguje

Další nebezpečnou skupinou šmejdů jsou podomní prodejci, kteří pomocí lží a promyšlené manipulace nutí k nákupu předražené dveřní vložky a produkt v hodnotě okolo 200 Kč prodají i za 3 000 Kč. Vedle finanční ztráty na poškozené číhá i obrovské riziko vykradení kopií klíče. Jedná se o starý trik, který nyní dle svědectví zloději znovu praktikují.

Falešní prodejci se neoprávněně prokazují jménem známých firem a prodávají nic nevědoucím majitelům bytů například falešné bezpečnostní zámky za mnohonásobek ceny. Ještě větší nebezpečí však spočívá v riziku následného vykradení. Zloději si pak jednoduše odemknou dveře kopií klíče a bez problému si odnesou, co potřebují," upozorňuje Ivan Pavlíček ze společnosti Next.

Nejlepší je vůbec nereagovat

Novodobými praktikami šmejdů je využívání internetu či telefonu. Nabízejí nejrůznější zboží prostřednictvím e-mailů či telefonních hovorů. Podvodníci sází paradoxně především na důvěryhodnost svých nabídek.

Často se v nich objevuje řada superlativů a především výhodných či akčních cen, které často platí pouze "dnes". Na nevyžádané e-maily je proto nejlepší vůbec nereagovat a v případě telefonních nabídek nikdy s ničím nesouhlasit. Už pouhý souhlas po telefonu totiž může být uzavřením obchodu a prodejci tak budou následně požadovat peníze.


Životní styl

Hobby