Kdo chce lukrativní pozemky? Na Vinohradech se bez povolení bourá památkově chráněná vila

Zájmy na zbourání mohou být různé
 

Na pražských Vinohradech se v pátek začala bourat památkově chráněná vila v ulici Na Šafránce. Podle radnice Prahy 10 není demolice povolená, starostka Renata Chmelová vyzvala stavbyvedoucího k přerušení prací a vyčkání na kontrolu ze strany stavebního úřadu. Potřebuje snad někdo lukrativní pozemek?

Čtyřpatrová rondokubistická vila v poslední době nebyla obývaná. Z internetového inzerátu vyplývá, že dům byl v minulosti na prodej za 49 milionů korun. Společné územní rozhodnutí a stavební povolení bylo vydáno loni v únoru, stavebníkem je společnost AWM Bohemia CZ, uvedl mluvčí Prahy 10 Vítek Novák.

"Na základě požadavku odboru památkové péče magistrátu hlavního města Prahy nebylo součástí stavebního záměru odstranění stavby, ale postupné úpravy stávajícího bytového domu," podotkl. Na ochranu budovy dohlíží magistrátní odbor památkové péče, podnět ohledně odstraňování stavby mu byl dnes odpoledne předán elektronicky, doplnil mluvčí.

Je tam spousta nejasností

Starostka Chmelová se vpodvečer se stavbyvedoucím spojila telefonicky. "Stavbyvedoucího jsem vyzvala k přerušení demoličních prací a vyčkání na kontrolu ze strany stavebního úřadu," vysvětlila. Dostala také příslib osobního vysvětlení situace, proto v sobotu dopoledne místo navštíví spolu s místostarostou Martinem Valovičem. "Vím, že nemohu nijak zasahovat do průběhu kontroly stavebním úřadem, ale chci přispět k nalezení záchrany této budovy," doplnila starostka.

Valovič vyzval stavební úřad, aby vůči stavebníkovi zvolil maximálně možný tvrdý postup. "Zákony mají platit stejně pro všechny. Chci také, aby se k věci jasně vyjádřili i památkáři," kroutil hlavou. Pro demolici by majitel potřeboval podle zákona o památkové péči získat souhlas odboru památkové péče magistrátu, uvedl Deník N. Za zbourání vily bez povolení hrozí až dvoumilionová pokuta.

Velmi lukrativní adresa

Dům z roku 1921 v kolonii Svépomoc od architekta Františka Alberta Libry se nachází na území pražské památkové zóny Vinohrady, Žižkov, Vršovice. Podle katastru nemovitostí patří společnosti AWM Bohemia CZ, která má sídlo v pražských Kbelích.

V předmětu podnikání má provádění a odstraňování staveb a nakládání s nebezpečnými odpady. Na přestavbě podle Deníku N pracuje společnost Hipoz. Muž, který na demoliční práce dohlížel, deníku řekl, že vila měla porušenou statiku a vnitřek byl vyhořelý.