Babiš asi spí, nebo jenom sní? Kvůli svému megalomanskému plánu chce prodávat budovy

Proč premiér tak lpí na vládní čtvrti?
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Mezi budovami, o jejichž prodeji uvažuje premiér Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s plánem přesunout některé úřady do nové vládní čtvrti v pražských Letňanech, je sídlo ministerstva životního prostředí v Edenu. Babiš to řekl před středeční schůzkou s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), který se záměrem sestěhovat státní úředníky na jedno místo nesouhlasí.

Premiér zdůraznil, že historické budovy stát nebude prodávat. Jako příklad uvedl Nostický palác, kde nyní sídlí ministerstvo kultury. Historická ložnice, kde má ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) kancelář, by podle premiéra měla být zpřístupněna veřejnosti.

"Určitě historické budovy nebudeme prodávat, ale některá ministerstva jako ministerstvo životního prostředí, které sídlí na Kodaňské," uvedl Babiš na dotaz ohledně případného prodeje budov. Sídlo ministerstva v Edenu označil za "takovej panelákovej barák", později nevyloučil, že by tam mohly vzniknout byty. Naopak zopakoval, že historické budovy by měly sloužit veřejnosti jako muzea a galerie.

Proč je tak urputný?

Podle Staňka Babišův plán není nesmyslný. Budovy po přesunu ministerstev z centra by ale podle něj měly zůstat v rukou státu. O možnosti postavit v Letňanech "úřednické městečko" mluví Babiš delší dobu. Bylo by to podle něj ekonomicky výhodné ve srovnání se současným stavem, kdy ministerstva sídlí v různých palácích v centru metropole a další prostory si pronajímají.

Pozemky v Letňanech, o které by měl stát podle Babiše zájem, mají celkovou rozlohu 354 000 metrů čtverečních. V listopadu premiér uvedl, že v letňanském komplexu by mohlo být více než 10 000 zaměstnanců a výstavba by stála deset miliard korun.

Soukromníci si přijdou na své?

"Plán pana premiéra vytvořit úřednickou čtvrť si myslím, že není úplně nesmyslný. Myslím, že by měl svůj smysl. Co se týče paláců, ve kterých sídlí například ministerské budovy, a to není jenom ministerstvo pro místní rozvoj, ale také například ministerstvo kultury, tak pokud by se ty paláce zpřístupnily v podobě galerií a muzeí, tak si myslím, že by to bylo pro veřejnost jenom přínosné," řekl dnes ministr kultury. Na otázku, zda by ministerské budovy měly po přemístění ministerstev z centra být nadále majetkem státu, Staněk odpověděl: "Zcela určitě."

V kuolárech se však povídá, že pražské paláce, kde sídlí vybraná ministerstva, by mohly být prodány soukromníkům. Majetkový úřad už údajně vybral první budovy, které by mohla státní správa vyklidit. Babiš prý uvedl, že by se desetimiliardová investice měla vrátit do pěti let díky prodeji nemovitostí a ušetřeným nákladům, aniž blíže upřesnil, o jaké budovy by mělo jít. Zdůraznil ale to, že majetkový úřad pracuje s různými variantami.