Nezapomeňte na výměnu dálniční známky. Jak ji rychle a bezpečně vyměnit, abyste nepoškodili čelní sklo?

Policisté už mohou být nemilosrdní
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Jenom pro připomenutí, roční dálniční známka u nás platí od 1. prosince do 31. ledna roku následujícího po roce, kterého se emise týká, tedy dohromady 14 měsíců. Čeští řidiči si musí na sklo platný kupón nalepit, takže na konci ledna je třeba starou nálepku odstranit. Jak ale výměnu provést, abyste si nepoškodili čelní sklo?

Řada řidičů spoléhá na žiletku, kterou však odborníci z autoservisů příliš nedoporučují. Jednak si můžete nešetrnou manipulací s žiletkou poškrábat sklo, ale navíc zde hrozí i riziko poranění. Fén se může zdát na první pohled praktický, pokud ale nemáte auto v garáži, při mrazech může dojít k popraskání čelního skla.

Umělohmotnou škrabku na led v autě v zimním období zpravidla máte. S ní však budete lepidlo na skle dlouho mechanicky odstraňovat a stejně se ho úplně nezbavíte. Pro lidi, kteří nemají vlastní garáž, je dobré zajet do podzemních garáží nákupních center, kde je větší teplo než venku a známka se bude odstraňovat lépe.

Zbavit se zbytku lepidla

Ve specializovaných prodejnách pořídíte za necelou stokorunu škrabku „Scraper“ – škrabač. "S její pomocí snadno odstraníte jakýkoliv druh nálepek a známek ze skla. Škrabka je uvnitř osazena klasickou žiletkou, která snadno pronikne do vrstvy lepidla mezi sklo a nálepku. Žiletku lze po použití zasunout dovnitř, takže škrabku je možné nejen snadno a bezpečně použít, ale i uschovat bez rizika zranění o ostrý břit," doporučuje Michal Knor z Auto Kelly. 

Po odstranění známky škrabkou je potřeba zbavit se zbytku lepidla, které na skle vždy nějaké zůstane. Ať chcete nebo ne, lepidla se zbavíte jedině chemickými prostředky, třeba pomocí isopropylalkoholu. Před nalepením nové známky sklo dobře odmastěte. "K dostání jsou cenově dostupné autokosmetické přípravky na čištění vnějších i vnitřních ploch skel, které navíc na povrchu vytváří ochranné vrstvy bránící dalšímu znečištění a orosení," doplňuje Michal Knor.

Musíte mít kontrolní ústřižek

Dálniční známky zakoupíte na čerpacích stanicích a poštách. Nechcete-li se vystavit pokutě, nezapomeňte, že platná dálniční známka musí být označena státní poznávací značkou vašeho vozidla. Známka je nepřenosná, proto s sebou musíte mít navíc i kontrolní ústřižek, který sériovým číslem odpovídá nalepené části.

Vybrat si můžete ze tří variant podle délky platnosti – roční, měsíční nebo desetidenní, přičemž za roční zaplatíte 1 500 Kč, za měsíční 440 Kč a za desetidenní 310 Kč. Dále si dejte pozor na to, kam známku nalepíte. Nalepení nesmí především zasahovat do zorného pole řidiče.

Klíčová slova: