Policie chce za 100 milionů korun auta pro specializované útvary

Ministerstvo vnitra chce pro specializované útvary policie koupit nová auta v hodnotě 107,5 milionu korun. O veřejné zakázce bude úřad v pondělí informovat vládu. Policisté by podle dokumentu mohli dostat až 200 nových vozidel. Policistům budou sloužit převážně ke sledování.

05.09.2019 - 17:00  
Další zakázka je teprve na začátku, 4 000 aut budou stát dvě miliardy

Celorepublikové útvary Policie ČR v současnosti používají dopravní prostředky, které jsou z části již za stanovenou životností, uvedlo ministerstvo. Většina aut, které chce úřad vyměnit, je starší než tři roky. Se svými požadavky osloví úřad pouze dodavatele, kteří mohou pracovat s utajovanými informacemi ve stupni vyhrazené.

Ministerstvo se v posledních letech snaží obměnit také vozidla dalších policistů i zaměstnanců. Tendr za 2,2 miliardy však v červnu zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle antimonopolního úřadu technické podmínky tendru zvýhodňovaly automobilku Škoda Auto. Vnitro proti rozhodnutí podalo správní žalobu, zároveň vypsalo nové soutěže na nákup vozů.

Další za dvě miliardy

V březnu vypsalo ministerstvo tendr za půl miliardy na zhruba 800 aut, která mají sloužit převážně dopravní policii a policistům v běžné službě. Ministr vnitra Jan Hamáček dříve uvedl, že doufá v to, že policie by mohla mít nové vozy na přelomu roku. Druhé výběrové řízení je v počátcích, týká se zhruba 4 000 aut za dvě miliardy.

Vláda bude v pondělí řešit i zakázku s názvem Servery k ukládání záznamů telekomunikačního provozu za zhruba pět milionů korun. Zakázka je vedena v utajeném režimu, z materiálu tudíž nevyplývá, jakému dodavateli byla zadána, ani čeho konkrétně se týká. Hodnota zakázky byla určena na základě průzkumu trhu, smlouva by měla být uzavřena do konce října. Trvat má asi půl roku.

Klíčová slova: