Archeologická senzace v Egyptě. Našly se starověké hrobky a vzácné artefakty

V Egyptě se náhodou objevil chrám
Foto: Pixabay
V Egyptě se náhodou objevil chrám

Být archeologem není takové dobrodružství jako ve filmech s Indiana Jonesem, ale i tak může jejich práce přinést neskutečné úspěchy. Radost v tomto oboru hlásí z Egypta, země, kde je archeologický ráj. O co konkrétně jde? 

reklama

Archeologové dnes ve středním Egyptě odhalili 16 hrobek, ve kterých byly nalezeny sarkofágy a další artefakty. Jde podle nich o hrobky kněží z egyptské Pozdní doby. 

Hrobky byly nalezeny v pouštní oblasti Túna al-Gabal nedaleko města Mínjá. Na místě byla už dříve objevena pohřebiště a katakomby s tisíci mumifikovaných ibisů a paviánů. Nově objevené hrobky podle archeologů pochází z let 664-399 před naším letopočtem.

Mužská mumie

Archeologové odhalili 20 vápencových sarkofágů s vyrytými hieroglyfy, pět dřevěných rakví, stovky amuletů a 10 000 modrých pohřebních soch. Víka sarkofágů mají tvar mužské mumie.

Podle Mustafy Vazírího z egyptské Nejvyšší rady pro starožitnosti jsou hrobky v dobrém stavu, stejně jako sarkofágy. Činitel se domnívá, že hrobky patřily kněžím Thovta, starověkého egyptského boha písma a moudrosti. Prohlídku podzemních pohřebních prostorů novinářům umožnilo egyptské ministerstvo pro starožitnosti.

Egypt doufá, že nové archeologické nálezy posílí cestovní ruch. Od svržení někdejšího prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011 totiž turistika značně utrpěla, především kvůli násilnostem. Cestovní ruch přitom tvoří významnou část egyptské ekonomiky.

reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.