Byly získány doklady o vyšetřování československých občanů v SSSR. Počet svazků se stále rozšiřuje

Získáme nové poznatky o Češích, pronásledovaných sovětským režimem?
 

Ústav pro studium totalitních režimů získal digitalizované spisy československých občanů či krajanů, kteří byli ve 30. až 50. letech 20. století vyšetřováni sovětskými bezpečnostními orgány na Ukrajině. První část dokumentů byla v březnu digitalizována na Ukrajině. Jsou mezi nimi i dokumenty týkající se krajanů, kteří pracovali pro sovětské bezpečnostní složky, za druhé světové války spolupracovali s nacisty či se podíleli na pronásledování Židů.

„Během prvního měsíce jsme získali kopie 74 spisů sovětských bezpečnostních složek z regionálních archivů Bezpečnostní služby Ukrajiny. Celkem je to 14 995 stran,“ uvedl historik ÚSTR Adam Hradilek, který se dlouhodobě zabývá perzekucí československých občanů a krajanů na území bývalého Sovětského svazu. Dokumenty se digitalizují na pracovišti zřízeném Ústavem pro studium totalitních režimů v Národním memoriálním muzeu obětí okupačních režimů ve Lvově.

Dokumenty spolupracovníků s nacisty

„Do této doby jsme měli dokumenty jen ke krajanům, kteří byli v Sovětském svazu ve vykonstruovaných politických procesech nespravedlivě odsouzeni k smrti či k nuceným pracím v gulagu. Nyní jsme poprvé získali dokumenty k našim krajanům, kteří pracovali pro sovětské bezpečnostní složky, v období druhé světové války spolupracovali s nacisty, či se dokonce podíleli na pronásledování Židů,“ řekl Hradilek.

Ne vždy šli Češi příkladem

„Jeden spis, vedený na dva lidi, se například týká starosty města Česká Golovle (dnešní Nižní Golovle) a vedoucího tamní policie. Stojí v něm, že starosta dodával Němcům proviant a získal za to i ocenění. Tento policista pak zatkl a předal místní židovskou rodinu. Ukradl také část jejich majetku, která se u něj po válce našla,“ popsal Hradilek jeden z případů.

Vědci budují on-line archiv

Tříletý grant českého ministerstva kultury na projekt Digitální archiv dokumentů NKVD/KGB ve vztahu k československé historii obdržel koncem minulého roku ÚSTR společně s kolegy z katedry kybernetiky Západočeské univerzity v Plzni. „Cílem je vytvořit on-line archiv dokumentů a fotografií NKVD, KGB a dalších sovětských bezpečnostních složek, v němž se dá vyhledávat podle obsahu dokumentů, jmen nebo časových a geografických údajů,“ doplnil Hradilek.

Dokumentace politických represí v SSSR

V archivu zájemci najdou kromě spisů z ukrajinských archivů, které budou ještě přibývat, také tisíce spisů, které ÚSTR už získal v rámci projektu Čechoslováci v gulagu - dokumentace politických represí v SSSR.

ÚSTR v únoru podepsal smlouvu se Státní archivní službou Ukrajiny, díky níž se podařilo dosáhnout dohody se Státním archivem Zakarpatské oblasti v Užhorodu, kde se nacházejí spisy vedené na zhruba 5 500 československých občanů vězněných v gulagu. Digitalizace těchto spisů začne po uvolnění regulací souvisejících s epidemií koronaviru.

Budou i fotografie

Novinkou pak pro ÚSTR podle Hradilka byly informace o kyjevském archivu, který spravuje obrazovou dokumentaci. „V současné várce spisů většina postrádá fotografie. Ty byly vyděleny do tohoto archivu. Už nám i napsali, že jsou s námi ochotni spolupracovat. Bude však třeba tam zajet a posoudit, jak vše bude možné zpracovat,“ uzavřel Hradilek.

Na projekt poskytlo peníze české ministerstvo kultury.

KAM DÁL: Nepochopili jste nařízení vlády? Pravidla, která připomínají Kocourkov.