Co dnes dělá vrah manželky a dcery Petr Kramný? Jsem nevinný, nic jsem neudělal, rodina mi věří

Petr Kramný opakovaně uváděl, že je nevinný. Soud měl ale jiný názor
  |   zajímavost

Hotel Titanic Palace na hlavní hurghadské třídě se stal pro Čechy už navěky symbolem dvojnásobné vraždy, která otřásla celou českou společností. Odsouzen za tento hrůzný čin byl Petr Kramný, manžel Moniky a otec Klárky. Těch, které se z Egypta už nikdy nevrátily. Co dělá Kramný dnes?

Je to už skoro devět let, kdy na dovolené v Egyptě zemřela ve věku 36 let Monika Kramná a osmiletá Klárka. Za jejich vraždu si po ostře sledovaném procesu odpykává trest otec a manžel Petr Kramný. Ve vězení je přitom už déle než 8 let a ještě mnoho let bude. Trest si odpykává ve věznici Mírov. 

V hotelu se našla dvě těla, znělo z médií

Když se objevila zpráva o smrti dvou Češek na dovolené v Egyptě, mluvilo se o otravě jídlem. Psal se červenec 2013. Kramný vypověděl, že jim bylo všem špatně, a tak si vzali léky, které s sebou měli už z domova. Když šel v noci na záchod, objevil bezvládná těla zbytku své rodiny. Snažil se je oživit, pak se vydal na recepci. Česká televize informovala, že Kramného hospitalizovali v nemocnici a vypumpovali mu žaludek. Následující den měl být propuštěn.

Ředitel hotelové nemocnice Hešam Hamed ale vypověděl, že hospitalizován byl kvůli šoku ze smrti své manželky a dcery. Kvůli probíhajícímu vyšetřování se nemohl vrátit do Čech a byl mu zabaven pas. „Lehl jsem si vedle dcery a říkám, ať se posune kousíček, že mám málo místa. Chytnu ji za ruku a ona byla úplně celá ledová. Nedokážu si to vysvětlit, jakým způsobem se to mohlo stát,“ řekl tehdy Petr Kramný. To ještě nikdo netušil, že může mít s vraždou něco společného.

Proč si vybral k vraždění africký Egypt?

Kramný se vrátil do Čech až v říjnu 2013, hned v únoru 2014 byl ale zatčen. Ačkoliv během svého pobytu v Egyptě během vyšetřování dával rozhovory o tom, že dcera s manželkou byly otráveny a je o tom přesvědčen, pitva prokázala, že k jejich úmrtí došlo za použití kyanidu a už v Egyptě byl veden Kramný jako podezřelý. Když tato informace prosákla do médií, mnoho lidí se ptalo: „Proč by si k vraždění vybral Afriku?“ V některých diskuzích se následně opakoval názor, že právě kvůli úrovni egyptské policie a patologie Kramný spoléhal na to, že se vraždy důkladně nevyšetří. Vše jsou však doteď pouhé spekulace. Celou kauzu provázely bitvy znalců, kteří si protiřečili. Někteří dokonce za svá svědectví skončili u soudu.

Když v únoru 2014 ukončila egyptská strana vyšetřování, ta česká žádnou oficiální zprávu neobdržela. Kramný ale vypovídal v Čechách na detektoru lži a následně byl zatčen a obviněn z vraždy obou žen. Soud ho také poslal do vazby. Do Egypta vycestoval tým českých vyšetřovatelů, který následně usoudil, že byly ženy zavražděny zásahem elektrickým proudem. Egyptské úřady ale odmítaly českou stranu pustit na místo činu a celá záležitost se tak velmi komplikovala. V roce 2016 byl Krammný za vraždu manželky a dcery odsouzen k 28 letům vězení se zvýšenou ostrahou. Příbuzným obětí musel zaplatit 9 milionu korun. Trest Vrchní soud v Olomouci následně potvrdil, jen snížil finanční náhrady na 2 miliony korun.

Žádost o obnovu řízení Kramný stáhl

Celé vyšetřování je dodnes zpochybňováno a vedou se spekulace, zda je Petr Kramný skutečně vrahem, či nikoliv. Soudy ale přijaly jasné stanovisko. V červenci 2018 zažádal Kramný o obnovu řízení, na jeho stranu se postavil také spolek na podporu nezávislé justice Šalamoun. Jeho obhájkyně Jana Rejžková poukazovala na to, že bylo manipulováno s důkazním materiálem. Pro blesk.cz v roce 2019 řekl: „Myslím na ně každý den. A fakt, že jsem nic neudělal, mě drží při životě a vrací mi chuť bojovat za očištění mého jména a jména celé rodiny. Občas mám chvíle, kdy se snažím tu prožitou hrůzu vytěsnit. Jindy zase přemítám, kde se mohla stát chyba.“ V roce 2021 Kramný žádost o obnovu stáhl. Dvakrát také soud rozhodoval o námitkách podjatosti soudu, zamítl jej. 

Dodnes je kolem případu mnoho spekulací a čas od času se objeví někdo, kdo rozsudek soudu rozporuje. Média věnovala mnoho pozornosti různým rozporům v řízení. Na straně pozůstalých stála dokonce známá advokátka Klára Long Slámová, která proslula obhajobou Kájínka. V květnu 2021 oznámila kandidaturu na Hrad. Hotel Titanic Palace v egyptské Hurghadě, kde se vražda stala, je dodnes plně v provozu a těší se zájmu návštěvníků. Navzdory známé kauze ho navštěvuje dnes i mnoho Čechů. 

Zdroj: denik.cz, wikipedia.org, idnes.cz

KAM DÁL: Největší česká krádež století: Kam zmizelo půl miliardy?

Klíčová slova: