Na výstavě Cosmos Discovery se na chvíli stanete astronauty. Její návštěva určitě stojí za to

Výstava Cosmos Discovery je otevřena až do 24. května 2020
 

Který kluk by nechtěl zblízka vidět kusy rakety, která letěla do vesmíru? Ale nejen kluci se o takové věci zajímají. Na výstavě Cosmos Discovery si přijdou na své i jejich rodiče. Výstava bude přístupná až do 24. května.

Originální trysky rakety Saturn V a lodi Apollo, prototyp kosmické lodi Sojuz či původní skafandry jsou nyní k vidění na Výstavišti v pražských Holešovicích. Na výstavě Cosmos Discovery je přes 200 originálních exponátů z historie i současnosti kosmických letů i modely techniky spjaté s milníky letů do kosmu. Výstava, která se předloni konala už v Brně, potrvá do 24. května.

Osídlení Marsu i výcvik astronautů

Podle šéfa pořadatelské agentury JVS Group Viliama Ďuriše na pražské výstavě přibyly především dvě nové sekce. První se věnuje plánům na osídlení Marsu, druhá je interaktivní Cosmocamp, který lidem přiblíží výcvik astronautů. S pomocí virtuální reality v něm například "nahlédnou" na kosmickou misi, odvážnější se mohou nechat roztočit na gyroskopu.

Od samých prvopočátků

Expozice seznamuje návštěvníky s historií kosmonautiky od úplných počátků. Vedle profilů prvních zvířat a lidí v kosmu si prohlédnou například kombinézy amerických testovacích pilotů i sovětských letců. K vidění je také přístrojová deska sovětských lodí Vostok a Voschod, model kosmické lodi Mercury či skafandry astronautů z druhého amerického programu pilotovaných letů Gemini, jehož cílem byl nácvik operací nutných pro úspěšné přistání na Měsíci.

Dobývání Měsíce

Právě sekce věnovaná programu Apollo a dobývání Měsíce tvoří ústřední část expozice. Vedle zmíněných trysek Saturnu V a lodi Apollo představuje i modely amerických a sovětských lunárních vozítek - Saturnu V, velitelské kabiny Apolla, ale i původní část skafandru astronauta Jima Lovella z letu Apollo 13, který měl české kořeny. Smutnou kapitolu programu Apollo pak připomíná přilba navržená pro posádku letu Apollo 1, která zahynula v lednu 1967 při zkoušce na startovací rampě.

Uvidíte i československý Magion 2

Československo na výstavě zastupuje prototyp družice Magion 2 vypuštěné na podzim 1989 let či část výbavy prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka. Mezi nejrozsáhlejší exponáty pak patří model ruské orbitální stanice Mir a díky modelům si návštěvníci projdou i kokpit raketoplánu Columbia nebo řídící středisko v Houstonu.

Výstava se poprvé konala v roce 2016 v Bratislavě. Podle organizátorů by do Prahy, v rámci doprovodného programu výstavy, měli dorazit i někteří astronauti.