Pekarová Adamová: Když Piráti jednají v rozporu se zákonem, nemůžeme mlčet. Jako nepřátele je ale nebereme

Předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová dovedla stranu do vlády, sama zasedla za předsednický pultík ve Sněmovně
Foto: Profimedia.cz
Předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová dovedla stranu do vlády, sama zasedla za předsednický pultík ve Sněmovně
rozhovor

Ostrá kampaň před říjnovými volbami jede na plné obrátky. Kdo s koho? Dokáže demokratický blok porazit Andreje Babiše a extrémisty v čele s SPD a komunisty tak, jak si to už loni předsevzal? Nebo se utopí v žabomyších válkách a vlastních chybách? Předvolební průzkumy naznačují, že to zřejmě bude „o prsa“ a roli sehrají i maličkosti.

reklama

Politický marketing hnutí ANO je dlouhodobě na vysoké úrovni. Předseda vlády Babiš je obklopen velmi schopnými lidmi. Bude to ale stačit? Andrej Babiš o mně opakovaně lže. Rozhovor o nelegální migraci by si měl přečíst celý, ale to by jako premiér musel umět s počítačem, což mu podle jeho vlastních slov nejde. Takhle zbývá jen teletext, ale ten mu blokuje jeho oblíbený prezident,“ napsala si nedávno na Twitter Markéta Pekarová Adamová.

 

 

Mlčení jehňátek a touha je zázrak

Udeřila předsedkyně TOP 09 hřebíček na hlavičku? Jsou právě lži, polopravdy a falešné obviňování hlavní doménou kampaně hnutí ANO? Na část obyvatel Česka to každopádně stále funguje.

Vždyť už v Mlčení jehňátek doktor Lecter vysvětluje, že touha se rodí, když něco opakovaně vidíme. Touha je zázrak. A premiér dobře ví, jak v lidech touhu probudit. Nazvat to Goebbelsovskou propagandou s prvky Hannibala? Možná příliš. Každopádně drsné, bezohledné, manipulující. Ale skvěle šlapající.

Každý predátor narazí na svého lovce

Koalice SPOLU se tomu snaží čelit například kontaktní kampaní. Politické body to pravděpodobně nese, poslední průzkum společnosti Kantar naznačuje, že síly se téměř vyrovnaly (více o tomto průzkumu i průzkumech obecně najdete zde).

Každý predátor jednou narazí na svého lovce. Proč by tedy Babišovým zabijákem nemohl být slušňácký a nevýrazný "profesůrek" Fiala?

Prvek ženskosti na straně TOPky

TOP 09 je sice v uskupení SPOLU nejmenší stranou. Díky své předsedkyni však přináší prvek ženskosti. I ten může být v konečném účtování pomyslným jazýčkem na vahách. Vždyť koho nabízí Andrej Babiš? Paní Schillerovou? Dostálovou? Benešovou?

Se vší úctou, tady Markéta Pekarová Adamová zvítězí na celé čáře. Jak tedy vidí šance ve volbách, které se uskuteční 8. a 9. října?

V rámci kampaně chodíte s pány Fialou a Jurečkou přímo ke dveřím jednotlivých občanů. Máte je předem vytipované, aby nedocházelo  k "nepříjemnostem"?
Pro kampaň od dveří ke dveřím jsme záměrně vybrali lokality, kde žije převážná většina voličů demokratických stran. Nicméně v rámci celorepublikového programu jezdíme do všech koutů republiky. To, že se čas od času objeví nějaká slovní konfrontace, to ke kampani patří. Na druhou stranu, i když nám nemusí fandit všichni, agresivní vůči nám nebyl vůbec nikdo. Do cukráren na ochranu se před lidmi jako premiér Babiš schovávat nemusíme.

Na sociálních sítích se objevily komentáře, že trochu připomínáte podomní obchodníky. Nepřipadáte si tak?
Ne. Nejlepší zpětnou vazbou na vaši politickou práci je přímý kontakt s lidmi. Lidé jsou sice překvapeni, když u nich zazvoní někdo, koho znají jen z televize, ale překvapeni jsou mile a oceňují, že neleníme a jsme ochotni přijít až za nimi. 

Markéta Pekarová Adamová

- od roku 2013 poslankyní za TOP 09

- od roku 2019 předsedkyně TOP 09

- titul inženýrky získala na Českém vysokém učení technickém

- věnuje se dobrovolnické činnosti (pracovala v dětských domovech v Arménii či Maroku, s postiženými lidmi v Srbsku atd.)

- v Česku spoluorganizovala tábory pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí

- je vdaná za slovenského IT specialistu Tomáše Pekara

Jak vnímáte předvolební průzkumy, jsou pro vás důvěryhodné?
Agentury, které jsou součástí Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění, za důvěryhodné pokládám. Nicméně čas od času se objeví průzkum, který je v přímém rozporu s doposud měřenými trendy. Proto bych si neutvářela obrázek pouze na základě výsledku jednoho průzkumu, ale myslela komplexněji. Data, která máme od důvěryhodné agentury my ve SPOLU, jsou dobrým předpokladem skvělého volebního výsledku. U průzkumů je mnohem zásadnější sledovat, jaký je trend u jednotlivých stran a hnutí, z toho nyní vychází hlavně růst hnutí ANO, koalice SPOLU a naopak pokles Pirátů a STAN. Ukazuje se tím, že jediný, kdo má šanci hnutí ANO porazit, je naše koalice.

V jednom z nedávných průzkumů mělo ANO poměrně velký náskok, neděsí vás to?
Říkám k tomu tolik, že poměrně velký náskok hnutí ANO se objevil v jednom jediném průzkumu. V ostatních průzkumech je náskok jen o pár procent a naše koalice SPOLU vychází jako jediná, která může ANO porazit. Je ale nutné, aby se lidé na volby nevykašlali a přišli. 

Koalice SPOLU se v některých věcech vymezuje proti druhé koalici, tedy Pirátů a STAN, je to správně? Nebylo proklamovaným cílem nedopustit vládu Andreje Babiše?
Na našem hlavním cíli se nic nemění. Vidím to snad na každém předvolebním setkání s občany, kdy nám říkají, ať tuto zemi hlavně zbavíme Babiše. Piráti a STAN nejsou naši nepřátelé, ale volební soupeři. Na sněmu STAN jsem jasně řekla, že jsou pro nás přirozeným partnerem. Je jasné, že blíže máme ideologicky i historicky k hnutí STAN, ale věřím, že společnou shodu dokážeme najít i s Piráty. Když ale jednají třeba Piráti na pražském magistrátu IT zakázky v rozporu se zákonem, tak k tomu přece nemůžeme mlčet. Měříme všem stejným metrem.

Pokud by se prokázalo (a mluvíme opravdu čistě teoreticky), že ODS se tajně domlouvá o případné vládě s ANO, co by to pro TOPku znamenalo?
Nemluvme teoreticky v jinotajích, ale otevřeně a fakticky. Žádné takové jednání neprobíhá a neprobíhalo. Máme platnou koaliční smlouvu, ve které jsme zcela jasně slíbili, že SPOLU budeme ve vládě či v opozici. Na tomto slibu se po roce společného fungování TOP 09, ODS a KDU-ČSL nezměnilo vůbec nic. 

S kým byste po volbách rozhodně nechtěla do koalice, v jakých případech by TOP 09 jasně vystupovala proti a proč?
Odmítám jakoukoliv spolupráci se stranami, které jsou otevřeně populistické a extrémistické. V prvním případě to platí pro ANO, v druhém případě pro SPD a komunisty. Dokážu si představit spolupráci s demokratickými stranami, které ctí ústavu i práva jednotlivců a naši perspektivu vidí v EU a NATO.

„Během volební kampaně jsem toho na kole bohužel najezdila mnohem méně, než bych si normálně přála. Nicméně letos v létě a na podzim je naším hlavním úkolem přinést lidem změnu, které mohou věřit. Věřím, že až se to podaří, najdu si i nějaký čas na sport.“

Jaký politický styl je vám bližší, pana Kalouska, nebo pana Schwarzenbergra?
Když jsem do TOP 09 vstupovala, motivovalo mě k tomu to, že jsem chtěla žít v moderní, západní zemi, která se odmítne vydat řeckou cestou k bankrotu. Na tom se nezměnilo vůbec nic. A jelikož stranu, založenou na odpovědnosti i tradicích, zakládali oba, jen nerada bych si mezi nimi vybírala. Obou otců zakladatelů si vážím.

Jaké jejich rozhodnutí považujete zásadní v jejich politických kariérách či pro Českou republiku?
Mám-li jmenovat jednu zásadní věc, pak to bylo založení TOP 09. Pravicovou, nepopulistickou stranu, založenou na našich tradicích a stojící proti zadlužování a rozhazování veřejných peněz, jsme tu do té doby neměli.

KAM DÁL: Vít Rakušan exkluzivně: S kým vládnout po volbách a s kým ne? Kde brát peníze, na jaký post se připravuje a co si myslí o Babišovi?

reklama
#volby 2021 #sněmovní volby #politika #rozhovor #Markéta Pekarová Adamová #TOP 09 #Andrej Babiš #hnutí ANO #volební průzkum

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.