Šikulové z Hradu vymýšlí pohádky a hrají si s fungováním státu. Kdo povolil Zemanovi klobásy?

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček pojal informování o stavu prezidenta Zemana po svém
  |   glosa

Pražský hrad se snaží za každou cenu přesvědčovat svět, že je prezident Zeman schopen i z nemocničního lůžka intenzivní péče vykonávat své ústavní pravomoci. Přístup nejbližších prezidentových úředníků ale ukazuje, jak těžké je zvládat pravidla hry, kterou sami stvořili. Sice si vzali k srdci žádosti o informace ohledně stavu hlavy státu, ale výsledek je spíš absurdní. Dokonce správně nevychází ani časová posloupnost. Podívejme se na jmenování nového předsedy Krajského soudu v Brně. 

Po vlně kritiky směrem k lidem z Hradu ze strany politiků i veřejnosti se dvojice nejbližších spolupracovníků prezidenta Zemana - tedy Jiří Ovčáček a Vratislav Mynář - rozhodla pouštět do světa kusé informace. Bohužel se ale nedozvíme, v jakém stavu je český prezident, ani zda je schopen vykonávat své pravomoci a jaký je výhled na jeho návrat do úřadu. „Chci zdůraznit, že pan prezident komunikuje, sleduje politickou situaci a seznamuje se s nejnovějšími událostmi,“ uvedl Ovčáček pro ČTK, aniž by to sděloval i na svém twitterovém účtu. 

Podivná dieta prezidenta Zemana

Český národ má přehled o tom, co se v ÚVN Střešovice připravuje pro pana Zemana dobrého. „K obědu měl v úterý meruňkové buchty, na středu si objednal vinnou klobásu s bramborovou kaší,“ dodal Ovčáček a vyvolal tím na sociálních sítích vlnu komentářů, které se logicky pozastavují nad pacientovým jídelníčkem.

Petr Pithart v pořadu Události, komentáře na ČT: „Když vám mluvčí na otázku, jak je prezidentovi, místo odpovědi cituje pár vět ze Starého zákona, tak je to na pár facek."

Jeho překvapivý obsah sdílí ve svém tweetu i korespondent BBC v ČR a hojně se ve veřejném prostoru řešilo, kdo něco takového povoluje? A samozřejmě, zda budou tyto pokrmy prezidentovi ku prospěchu, nebo spíše k přitížení v jeho vážném zdravotním stavu. Nebo jsou tato prohlášení Hradu o prezidentovu jídelníčku pouhým "černým humorem"?

Lecos totiž naznačuje Zemanův pobyt nejprve na oddělení KARIM, kam byl po nedělní hospitalizaci uložen. Zde se totiž umisťují pacienti při selhávání životních funkcí. Prezident byl následně převezen na ARO, kde ovšem nemocní dostávají výživové infuze a při zlepšení stavu přísně dietní stravu. ÚVN Střešovice se proti spekulacím ve veřejném prostoru důrazně ohradila v prohlášení nazvaném "Na pravou míru" (zde). V něm tisková mluvčí Jitka Zinke doslovně uvádí: „ÚVN nese zodpovědnost za svá vyjádření. Nemůže však nést zodpovědnost za vyjádření jiných subjektů ať již do médií, nebo na sociálních sítích.“

Jmenování soudce z nemocničního lůžka? 

Informace o jídelníčku pana prezidenta ale nebyly jediné, které lidé z Hradu do éteru pustili. Kancléř Vratislav Mynář předal v úterý místo svého šéfa jmenovací dekret novému předsedovi Krajského soudu v Brně. JUDr. Milana Čečotku jmenovala do funkce ministryně spravedlnosti Marie Benešová, Jiří Ovčáček o tom informoval v pondělí dopoledne. Lze se však jen dohadovat, jak celá akce proběhla. Jak je možné, že na oddělení ARO pacient vykonává tak zásadní pracovní povinnosti?

O pár hodin později už bylo Kanceláří prezidenta upřesněno, že jmenovací dekret podepsal Miloš Zeman ještě před svou hospitalizací, tedy 10. října. Zeman listinu podepsal ještě v Lánech, tedy předtím, než byl v neděli převezen do nemocnice,“ uvedl pro server Aktuálně.cz prezidentův mluvčí. Jenomže vláda má tento bod na svém zápisu z Jednání vlády pod bodem 1074/21 až ze dne 11. října. Jak se tedy dokument k prezidentovi dostal o den dříve? A proč se vlastně tolik spěchá na jmenování nového předsedy Krajského soudu, když je nyní třeba, aby prezident řešil mnohem palčivější otázky, potřebné pro chod státu? Připomeňme si pouze fakt, že právě u Krajského soudu v Brně se řeší kauza s pracovním názvem STOKA, v jejíž jedné projednávané větvi figuruje i Jaroslav Faltýnek (ANO) a jeho syn Jiří... Asi jen náhoda.

O co se mezi Zemanem a Babišem hraje? 

Nevíme nic o tom, jak je hlavě státu. Co ale víme, je skutečnost, že si premiér Andrej Babiš po dvou dnech překvapivě vzpomněl, že mu prezident v Lánech před odjezdem do nemocnice slíbil, že jej pověří sestavením vlády. Zda toto pověření přijme, již nepotvrdil. A i když jeho straničtí kolegové z ANO tvrdí, že umí počítat a směřují do opozice, neboť 108 mandátů opozici k sestavení její vlády stačí, nechává Babiš téma záměrně otevřené. Jaký k tomu má důvod?

Daniel Kroupa, politolog a bývalý politik, k tomu ve vysílání ČT 24 řekl, že se tímto zdržovacím postojem Pražského hradu a Andreje Babiše hraje o nadcházející prezidentské volby a také udržení vlády současného premiéra po co nejdelší dobu. „Chtějí dokončit rozdělanou práci a také na ministerstvech provést úklid.“ A prý také dostatečně podpořit nevzdávajícího se Andreje Babiše u jeho voličů, aby měl co největší šanci vyhrát volby o post hlavy státu. 

Zdroj: ČTK, Česká televize, Aktuálně.cz, twitter

KAM DÁL: Smrt českých prezidentů: Gottwald se upil alkoholem a doplatil na neléčený syfilis, přesto je stále řada nejasností.