Prodej automobilů v EU zažil nejlepší měsíc za posledních deset let

Lidé v Evropské unii stále prahnou po nových automobilech. To, co je hnacím průmyslem většiny zemí, tento měsíc zažilo největší úspěch. Nejvíce do celkové statistiky pochopitelně promlouvá Německo, ale co my? 

19.11.2019 - 13:00  
Auta jsou dostupnější, dnes si ho může pořídit skoro každý

Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii v říjnu meziročně vzrostl o 8,7 procenta na 1,178 milionu vozů. To představuje nejvyšší říjnovou úroveň za deset let. Za silným růstem stojí skutečnost, že loni v říjnu prodej výrazně klesl v důsledku komplikací souvisejících s přechodem na nová pravidla pro testování emisí.

V prvních deseti měsících letošního roku se prodej aut v EU meziročně snížil o 0,7 procenta na 12,95 milionu vozů. Jediným velkým trhem v EU, který v tomto období vykázal růst, bylo Německo.

U nás v ČR? 

Český Svaz dovozců automobilů začátkem listopadu oznámil, že prodej nových osobních automobilů na českém trhu za deset měsíců letošního roku meziročně klesl o 7,2 % na 211 045 vozů. V říjnu se však odbyt o 1,2 procenta zvýšil.

Odbyt mladoboleslavské automobilky Škoda Auto, která je součástí skupiny Volkswagen, se v říjnu v zemích EU meziročně zvýšil o téměř šest procent na 57 942 vozů. Podíl této značky na trhu EU nicméně klesl na 4,9 procenta z pěti procent před rokem, vyplývá z údajů ACEA.

Klíčová slova:
trh