Štědrovečerní pohoštění zdražuje. Některé tradiční suroviny mohou svou cenou překvapit

Kapr je snad jediná položka, která nezdražuje
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Slavnostní večeře na Štědrý den. Jen těžko si tento den představit bez tradičních dobrot, na které se někteří těší možná i celý rok. Peníze z účtu tak nemizí pouze kvůli dárkům pod stromeček, ale také kvůli jídlu na sváteční tabuli. Víte, že každým rokem se pohoštění nezanedbatelně zdražuje?

Skoro každá rodina to má stejné. Bramborový salát, smažený řízek, kapr a samozřejmě rybí polévka. Při pohledu do minulosti bylo pochutin samozřejmě víc a mnoho lidí si tak přes den stále dopřává slavnostního kubu a neodolá nekonečné hromadě cukroví či krajíci vánočky s máslem.

Ani ovoce není jenom na ozdobu, i když taková jablíčka čekají hlavně na slavnostní rozkrojení. Výčet surovin, které potřebujeme k přípravě tradičních dobrůtek, vytváří dlouhý nákupní seznam a zcela pochopitelně je s tímto nadměrným nákupem nutné počítat ve vánočním rodinném rozpočtu. Bystřejší si určitě všimli, že letos byl nákup byl zase o něco dražší. Víte proč?

Drahé vepřové

Tato zpráva určitě neudělá radost těm, kteří milují smažený vepřový řízek. Cena vepřového masa totiž výrazně stoupá a před Vánoci se vyšplhala skoro až o 40 korun za kilogram. Kdo má početnou rodinu s velkým apetitem, určitě to v peněžence výrazně pocítí.

Stejně tak ti, kteří milují vinnou vepřovou klobásu. Ta se sice většinou štědrovečerní večeři vyhýbá, ale pokrm oslavující slunovrat se ještě občas na nějakém tom svátečním stole objeví.

Nenápadně také rostou ceny základních surovin. Třeba takové brambory od zářijových cen 17,32 Kč za 1 kg překročil cenu 18 Kč. Mohlo by se zdát, že se jedná o zanedbatelnou částku, ale při nákupu většího počtu se zdražení výrazně projeví. Tím větší náklady na štědrovečerní večeři nekončí.

Zvyšují se platy, ale…

Hlad je převlečená žízeň, zní klasické české přísloví. K několika chodům na talíři si při Štědrém dnu neodpustíme ani bohatý výběr nápojů. Zvyšování cen se nevyhnulo ani pivu. Není se tak čemu divit, že lidé tolik slyší na slevové akce z létáků, kterými obchody lákají své zákazníky a v podobně vypjatých časech se z nákupu stává davové šílenství.

Byť se vláda chlubí zvyšováním průměrného platu v České republice, realita je taková, že náklady na život se neustále zvyšují. Stejně tak je tomu v případě ovoce. V souvislosti se Štědrým dnem se zdražování naštěstí vyhýbá jablkům.

Pro uklidnění je dobré dodat, že takové máslo, které hned v několika rodinách způsobilo jeden čas doslova hysterické reakce, se drží na své ceně i před Vánocemi. Pečení tak výrazně nezdražuje. Pokud se však rozhodnete cukroví a vánočku koupit, musíte počítat s vyšší cenou než v minulých letech. Prodejci tento krok zdůvodňují dražší cenou za energie.

Na vánoční stůl také každoročně patří smažený kapr či rybí polévka. U této potraviny se však zdražení naštěstí nedočkáme. Když naopak zvolíte dobrého prodejce třeba přímo v rybářství, může jít cena výrazně dolů.

Je jasné, že během vánočních svátků lidi většinou opouští šetřivá nálada, a tak si podobných pohybů cen kolikrát nikdo nevšímá, ale lepší než si dávat šupinku pod talíř je dobré si vše poctivě spočítat, abyste se na konci roku nedivili, kam se všechny peníze z rodinného rozpočtu rozkutálely.