Středočeský krizový štáb neinformuje obce o koronaviru. Začínají prý kolovat nepodložené fámy

Je až takový problém čísla zveřejnit? Asi ano
 

Někteří středočeští starostové tvrdí, že je krajský krizový štáb nechce informovat o koronavirové nákaze. Podle opozičního hnutí STAN krizový štáb zakázal poskytovat informace o počtu potvrzených nákaz v obcích přes to, že je členové štábu znají.

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) řekla, že informacemi o nakažených v jednotlivých obcích disponují hygienici a krizový štáb je nemá. Dodala, že ona sama ráno dostává SMS o počtech lidí v karanténě, nakažených a počtech lidí indikovaných k náběrům, což potřebuje vědět kvůli nemocnicím.

Předseda středočeské organizace STAN Věslav Michalik upozornil na to, že starostové jsou v první linii, a když lidé něco potřebují, obracejí se na radnici. "Napříč krajem to jsou starostové, kdo organizují dobrovolníky, šití roušek, péči o seniory, výrobu dezinfekce. Právě proto by starostové měli vědět, zda se v jejich obci nákaza vyskytuje, aby mohli organizovat účinná opatření na svém území," uvedl Michalik. 

Nedostatky v komunikaci vidí i místopředseda ODS a starosta Líbeznic Martin Kupka. I on se ale setkává s výhradami starostů vůči tomu, jak funguje přenos informací. Některé jiné regiony si podle něj počínají lépe. "Mám třeba aktuální informace z Kraje Vysočina, kde se také nedaří všechno zvládat bez komplikací, ale přenos informací jako základní podmínka pro funkční krizové řízení tam funguje."

Hejtmanka to považuje za nesmysl

Hejtmanka kritiku odmítla, podobnými přehledy podle ní krizový štáb ani nedisponuje. "Je to totální nesmysl. Krizový štáb vůbec neřeší, jestli se budou zveřejňovat nějaké informace. V první řadě má povinnost informovat krajská hygienická stanice a nám posílá celkové stavy," uvedla. Popřela, že by členové štábu takové detailní informace automaticky měli. Ona sama ráno dostává SMS o počtech lidí v karanténě, nakažených a počtech lidí indikovaných k náběrům.

Ředitel záchranné služby Jiří Knor ve vyjádření na hejtmančiných facebookových stránkách uvedl, že záchranářka ze Zdib v šířila nepravdy a její jednání považuje za porušení pracovní kázně. Kupka jeho slova kritizoval. Podle něj by měl ředitel ve vyhrocené situaci reagovat přiměřeněji a s větším pochopením.

Podle starosty Psár u Prahy Milana Váchy (STAN) už kvůli nedostatku relevantních informaci kolují fámy o nakažených v území. "Bylo by dobré mít například interaktivní mapu, kde by bylo vidět, kde je skutečně obec s výskytem COVID-19, občané musí být informováni. Obrátil jsem se na kraj, ale bylo mi řečeno, že se nedoporučuje tyto informace zveřejňovat, kvůli obávám reakce veřejnosti," uvedl Vácha. Podle hejtmanky mají takové detailní přehledy jen hygienici. "Tohle my dělat nemůžeme," dodala.

Naopak v Mělníku podle mluvčí radnice Barbory Walterové přesné informace o počtu nakažených mají. "Máme hygieničku v krizovém štábu," uvedla mluvčí. V okrese tak podle ní k dnešnímu ránu bylo 16 nakažených, žádný není přímo z Mělníka. Vedení kraje čelilo kritice také od záchranářky ze Zdib kvůli nedostatku ochranných pomůcek.

KAM DÁL: V době pandemie prudce rostou prodeje sexuálních hraček. Itálie i Češi na špici.


Životní styl