Vánoční strom už stojí. Staroměstské náměstí už zná svůj letošní klenot

Vánoční strom na Staroměstském náměstí už stojí
 

Vánoční strom doputoval na Staroměstské náměstí v Praze. Usazen do dva metry hluboké kotevní jímky byl pomocí jeřábu o necelou hodinu později. Další hodiny ho budou odborní pracovníci kotvit prostřednictvím ocelových lan a závaží. Ráno se začne s jeho zdobením. Poprvé se rozsvítí v sobotu 30. listopadu v 16:30.

Smrk ztepilý s výškou 22 metrů přivezl do centra města americký tahač s celkovou délkou 29 metrů a šířkou 5,5 metru. Ke Staroměstskému náměstí vyrazil v pondělí kolem 23:00 z Milovic.

Smrk pochází ze soukromé zahrady ze Semil, kde byl v neděli pokácen a následně převezen k Praze. Vybrán byl na základě každoročně vyhlašované soutěže pořadatele pražských trhů, společnosti Taiko, o zasílání tipů na vánoční strom. Majitelka ho Pražanům věnovala, svými rozměry začal totiž ohrožovat přilehlou zástavbu.

Z Milovic

Cesta z Milovic byla podle vedoucího přepravy Martina Švestky bez komplikací. Jediným problémem se stala Pařížská ulice, kde neukáznění řidiči nechali stát auta a tahač s naloženým smrkem musel tak ulicí prokličkovat, řekl dnes novinářům.

Usazení smrku do kotevní jímky se podařilo rychle, na první pokus byl strom posazen rovně. Akci přihlíželi policisté a hasiči. Ukotvení budou pracovníci v následujícím období kontrolovat vždy při silnějším větru, uvedl provozní ředitel firmy Taiko Petr Hozák.

Rozsvícený strom uvidí Pražané a další návštěvníci hlavního města poprvé v sobotu, kdy také začnou na Staroměstském náměstí vánoční trhy. Stánky sem pořadatelé trhů začali přivážet dnes po půlnoci. Smrk i vánoční stánky budou na místě do 6. ledna.


Životní styl

Zdraví

V obraze