Správná péče o psí srst: Váš miláček bude nejen krásný, ale také zdravý

Všichni, kdo máte doma psa, tak moc dobře víte, jakou práci dá péče o jeho srst. Pokud to chcete dělat opravdu správně, trh nabízí spoustu "zaručených" prostředků, jak docílit téměř dokonalosti. Ale nenechte se zmást, není zlato všechno, co se třpytí.  

10.01.2018 - 16:00   |  
Když psa vykoupete, existují další vychytávky. Například, jak zabránit prochladnutí...
Zobrazit fotogalerii (6)

Lesklá a zdravá srst je vizitkou každého psa a péče o srst a kůži by měla být součástí celkové péče o zvíře. Pěkná srst není pouze vizuální záležitostí, ale je i znakem dobrého zdravotního stavu psa. Pomoci může nejen vhodná kosmetika a údržba, ale především správná strava, vhodné vitamíny a vhodný životní styl.

Časté koupání není zdravé

U krásné srsti je důležitá nejen genetika a celkové zdraví psa, ale i správná péče a výživa mohou udělat se zvířecí srstí velké divy. Lidé si často myslí, že krásná srst je ovlivněna důkladným a častým mytím psa. Ale opak je pravdou. Příliš časté koupele mohou psovi spíše uškodit a rozhodně neznamenají zdravější a krásnější srst.

Mnoho výrobců šampónů tvrdí, že psa je ideální mýt i jednou měsíčně, ale to rozhodně není zdravé. Může se totiž poškodit přirozená mikroflóra srsti. Díky častému mytí a používání saponátů ztrácí srst svoji schopnost se odmašťovat, která je pro psy velmi důležitá. Ideální je mýt šampóny 2-3x ročně. Když nemáte speciální psí šampóny, tak použijte jemný dětský šampón.

Můžete ho i trochu namočit do octové vody, ta pomáhá proti nepříjemnému zápachu.

Pokud je pejsek špinavý z běhání venku, tak stačí umýt packy čistou vlažnou vodou. Máte-li pocit, že potřebuje umýt celý, použijte vlhký hadřík. Při blátivém a sychravém počasí nechte nečistotu uschnout a pak vykartáčujte.

Vyberte vhodné doplňky

Důležitou součásti péče o psí srst je i kvalitní strava s obsahem špičkových surovin, vhodných minerálů a vitamínů. Dobrým bonusem mohou být i doplňky stravy. "Špatná a matná srst může být způsobená stravou s nízkým obsahem bílkovin či potravin s minimem vitamínů. Nepoužívejte krmiva, která jsou plná umělých barviv, dochucovadel a soli. Důležité je také krmit potravou s optimálním složením mastných kyselin Omega-6 a Omega-3. Dále pomáhá obsah zinku a biotinu," říká Martin Pučálka, odborník na výživu psů a koček.

Na obnovu srsti je vhodná levandule. Z doplňků stravy pro psy vybírejte ty, které obsahují keratin, ten posiluje a přispívá k opětovnému růstu srsti a drápů. Výborný je také lopuch k pročištění kůže a zinek pro zdravou srst. K celkové podpoře srsti a kůže jsou vhodné i speciální psí oleje. Ale pozor, ne všechny jsou kvalitní a stoprocentní. Nejprve si vždycky přečtěte jeho složení.

Vyzkoušejte například lososový olej. Ten ovlivňuje lámavost a vypadávání srsti, má také protizánětlivé účinky. Vhodný je i lněný olej, který zklidňuje podrážděnou pokožku. Oleje se přidávají do běžné krmné dávky jedenkrát denně.

V každém případě na česání opravdu dbejte, zabrání zacuchání psí srsti a odstraňuje uvolněné chlupy, kůže se navíc prokrvuje i masíruje.

Česání je důležité

Máte-li plemeno s hedvábnou či kadeřavou srstí, tak se česání rozhodně nevyhnete. Ani byste se o to neměli pokoušet, je to jedna z nejdůležitějších věcí. Dvakrát denně učesat vašeho miláčka by měl být základ. Jednou týdně to pak vzít z gruntu a pořádně. Na trhu sice existuje mnoho kartáčů, nejspíš ale budete muset chvíli zkoušet. Ne každý bude totiž vašemu psíkovi příjemný a bude s ním hned "kamarád". 

Možné je i to, že zrovna váš pes česání nesnáší a nedonutíte ho k tomu pamlsky ani tresty. Pak existuje řešení v podobě speciální rukavice s výstupky a hroty. V podstatě budete zvíře hladit, takže to přijme mnohem s větší radostí než klasické česání. Pokud by se vám nechtělo utrácet, i pro vás máme jeden extra tip - použijte navlhčené zahradnické rukavice s gumovými výstupky. 


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.