Svědkové Jehovovi: Náboženská společnost nebo sekta? Co o nich víme?

Každý je někdy viděl stát na ulici vedle regálu plného časopisů, které zvěstují konec světa. Pravděpodobně na váš dům dokonce zazvonili s milým přáním hezkého dne a nenápadnou otázkou na Boha. Co se schovává za úsměvem a kdo vlastně jsou Svědkové Jehovovi?

14.05.2018 - 16:01  
Klasické hromadné křtění nových členů
Zobrazit fotogalerii (4)

V České republice existuje přibližně 15 tisíc jehovistických kazatelů, jinak řečeno zvěstovatelů. Jistě vás v životě nemohlo minout klidné a usměvavé oslovení, zda věříte v Boha nebo jestli nechcete prostudovat jejich časopis Probuď se! nebo Strážnou věž. Náboženská společnost Svědci Jehovovi se rozrůstá po celém světě. Zhruba 16,5 milionů lidí uvádí, že se jedná o jejich preferovanou víru. Nezanedbatelné číslo a není se čemu divit. Jejich aktivita je neutuchající a pustit se s nimi do diskuze je na dlouhé hodiny. Co vlastně kážou a jaká jsou tvrdá pravidla, která musí dodržovat? A proč působí tak sektářsky?

Jehovisté neslaví Vánoce ani životní jubilea. Jediný konkrétní svátek, který ctí, je Památná slavnost nebo také Památná večeře, která odkazuje k Poslední večeři Ježíše Krista.

Transfuze krve? To ne!

Být jehovistou není žádný med. Život ve spolku přívrženců, jak oni sami říkají "Nového náboženství", zahrnuje mnoho věcí k odepření. Pod milou slupkou se totiž rozehrává mnoho podivných pravidel.

Pravděpodobně nejznámější téma, které se podle pravidel jehovistické víry pokládá za nevhodné, je odepření transfuze. Tento problém se nejčastěji řeší při náhlých nehodách, kdy rodiče nemocného nebo zraněného dítěte odmítnou, aby přijmulo tranfuzi, a tak riskují jeho život. Původně si podobně striktně členové spolku zakazovali jakékoliv očkování, ale to se během padesátých let změnilo a dnes to nikomu nečiní problém. 

Konec světa se blíží! Stále nic...

Během svého působení se spolek rozhodl určit konkrétní den pro konec světa. Ani jeden z několika termínů k jejich smůle nevyšel, a tak se rozhodli nezveřejnovat konkrétní data a uspokojili se s faktem, že svět prostě a jednoduše míří k záhubě. Jehovisté jsou překvapivě jediní, kteří tento boží Armageddon přežijí.

Bibli si vykládají jako nauku o budoucím nastoupení Božího Království. Jejich velmi specifický výklad křesťanských myšlenek často v konkrétním rozhovoru teprve odhaluje jejich pravou tvář. Prokazují v té chvíli klasické syndromy propagandy bojovníků Strážné věže. 

Svátky na vlastní pěst

Když se ve slabé chvilce rozhodnete těmto pouličním zvěstovatelům konce světa naslouchat, dávejte velký pozor. Milé tváře se ve chvíli odporu změní v pobouřené grimasy a jejich ochota naslouchat jiným názorům je nulová. To dokazuje i to, že kdo se jakkoliv prohřeší proti jejich pravidlům, je ihned ze společenství vypovězen. Následný vztah k bývalému členovi je chladný a podle pravidel ho nesmějí ani pozdravit. 

Zdarma šířený překlad Bible pod názvem Svaté Písmo – Překlad nového světa je publikován ve 130 jazycích a 208 milionech kopiích.

Pokud ztratíte i tu poslední špetku zdravého rozumu, budete ochotně přijímat jejich hrozbu konce světa zcela vážně. Uvědomte si, že neslaví Vánoce! 

Obecně je nutné říci, že víra Svědků Jehovových je jedna z nejrozšířenějších v České republice. Jejich družina se stále rozšiřuje a ve svém světě působí jako spokojená parta, co drží kormidlo rozumu. Časopisy Strážná věž a Probuď se! vycházejí po celém světě pravděpodobně v největším počtu výtisků. Propagandu této podivné víry lze brát s nadhledem, ale jen do určité míry. Každý má právo vybrat si svobodu vyznání, jen pozorně zvažte, než se k nějaké zavážete!


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

Dimo (neověřeno)

Zatim bez komentáře.Casem každy člověk pozna co to jsou za lide,lide ktere jsou bez rozumu a bez mozku.Nemam jine přirovnani než fanatici bez duše...Co všechno jsou schopni vymislet a propagovat...

dave (neověřeno)

"Uvědomte si, že neslaví Vánoce! " - jééminkote to je neštěstí, okrádají se tak o čas v supermarketech a notného přetvařování jak se aspoň o vánocích se máme všichni rádi...to je spíš výhoda než nevýhoda. Oni nemusejí, my musíme, protože tak to naše rodiny po tradice dělají...neslavíš Vánoce?Tak jsi podezřelí.

Martin Kober (neověřeno)

Svědkové Jehovovi nikdy nepoukazovali na konkrétní den. To co ve svém článku tvrdíte je součástí propagandy zaměřené proti. Pouze ukazujeme lidem pravdu z Bible, v tomto případě jde o výrok z Matouše 24:36 O tom dni a hodině neví nikdo, ani nebeští andělé, ani Syn, ale pouze Otec.37 Vždyť právě jako byly Noemovy dny, taková bude přítomnost Syna člověka. 38 Jako totiž byli v těch dnech před potopou, kdy jedli a pili, muži se ženili a ženy se vdávaly, až do dne, kdy Noe vstoupil do archy, 39 a nepovšimli si, dokud nepřišla potopa a všechny je nesmetla, taková bude přítomnost Syna člověka. Je nanejvýš zřejmé, že většina lidí, včetně Vás, zájem o pravdu nemá. S pozdravem Kober

Pinca (neověřeno)

Pro mě je nepochopitelné, že v dnešní době ještě existují lidé, kteří těmto povídačkám věří. Každá sekta/církev má svůj správný výklad, každý má svoje vlastní pravidla. Stejně jde hlavně o to ovládnout tupější lidi - a že jich tu je stále dost. Sranda je, že když se ukáže, že nějaké pravidlo je už ale opravdu hovadina (viz očkování), v poklidu se změní. Tak to funguje s celou církví všude po světě - když se ukáže, že se nějaký nesmysl už opravdu nedá obhájit, přijme se jako pravda. Do té doby je však vrtán ovečkám do hlavy jako jediná pravda. Kdyby nebyly satelitní snímky naší planety, tak by církev v klidu tvrdila, že je Země placatá. Jaká však smůla, že se tyto technické vymoženosti vynalezly. Upřímně doufám, že s rostoucí vzdělaností lidí vliv těchto sekt úplně zeslábne, ostatně v Česku už jsme na dobré cestě. Člověk může žít podle dobrých lidských hodnot velice dobře i bez církve.

hermina (neověřeno)

To je pořád vození po jehovistech!Asi je přijatelnější nosit a oslavovat lebku sv.Vaška nebo tajtrdlíkování s Honzou Nepomucenským.... Jehovisti alespoň nedělají ze své víry divadlo ala katolíci jak ve středověku.Komu SJ vadí,ať si jich nevšímá,oni si také už nikoho nevšímají pokud nemá zájem.Podotýkám,že nejsem SJ,ale dost jich znám a jako slušné lidi,spíše než ty z těch ostatních "křesťanů".

bijec (neověřeno)

Svedkove maji problem se zneuzivanim deti. 1006 pripadu zneuzivani v Australii nikdo nenahlasil uradum. Clen vedouciho sboru SJ byl kvuli tomu u vyslechu pred komisi: https://www.badatelebible.cz/1309-2/