Nejlépe se žije v Říčanech, Praze a Černošicích, nejhůře na severu. Jak dopadla další města?

Česká republika je v porovnání s ostatními 128 státy světa na 22. místě v rámci indexu kvality života. Ten sestavuje mezinárodní společnosti Social Progress Imperative a poradenská firma Deloitte a zaměřuje se na stav společenského a ekonomického rozvoje a úrovně životního prostředí. A jak si vedou samotná města a obce v Česku? První místo obsadily Říčany, druhé Praha a třetí Černošice. Na opačném konci je pak Karviná, Most a Litvínov.

19.06.2018 - 07:30   |  
Nejlépe se žije v ČR v Říčanech, Praze a Černošicích
Zobrazit fotogalerii (5)

V Česku můžeme být poměrně hrdí na dostupnost základních lidských potřeb – přesněji řečeno na dostupnost a úroveň lékařské péče, hygieny, pitné vody, dostupnosti přístřeší a bezpečnosti. Naopak úrovní tolerance lidí a začleňování jiných občanů do české společnosti patříme mezi státy, jako je například Botswana. Vysoké hodnocení má v Česku i dostupnost základního vzdělání.

Z tzv. nových států EU je na tom lépe jen Slovinsko, naopak Česko předčilo v žebříčku například Itálii, Řecko, Kypr nebo Slovensko. První tři příčky ovládly skandinávské země – Dánsko, Finsko a Island. Na konci je Čad, Afghánistán a Středoafrická republika.

TOP 10 nejlepších míst k životu v Česku:
1. Říčany
2. Praha
3. Černošice
4. Třeboň
5. Trhové Sviny
6. Beroun
7. Brandýs nad Laben - Stará Boleslav
8. České Budějovice
9. Hustopeče
10. Turnov

V Česku se nejlépe žije v Říčanech, Praze a Černošicích

Podle nedávno zveřejněných informací společnosti Deloitte se nejlépe v České republice žije ve středočeských Říčanech. Ty předčily v indexu kvality života zhruba dvě stovky obcí s rozšířenou působností. Na dalších místech se umístilo nejen dle očekávání hlavní město Praha, ale i další středočeská města jako na třetím místě Černošice, šestý Beroun a sedmý Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Desítku „nejideálnějších měst a obcí pro život“ pak doplnily Třeboň, Trhové Sviny, České Budějovice, Hustopeče a Turnov.

„Obce v okolí Prahy jsou na předních příčkách především díky výborné dostupnosti služeb a možností, které jsou koncentrované v Praze a jsou pro okolní obce tedy snadno dostupné. Navíc i v těchto obcích samotných bývá na počet obyvatel nadprůměrný počet těchto možností, třeba kvalitní školy a spolky,” přiblížil jednatel společnosti Obce v datech Jan Havránek.

Největší města středních Čech zklamala

Možná trochu překvapivě se až na 66., 78. a 160. příčce umístily největší středočeská města Kladno, Mladá Boleslav a Příbram. Právě sto šedesátá Příbram je hodnocena na desetibodové škále průměrně – indexem 5,4 – v oblasti poskytování zdravotní péče, zdraví obyvatelstva a životního prostředí, v oblasti materiálního zabezpečení – zaměstnanosti, ekonomické úrovně a vzdělání – získala index 3,2 a v dostupnosti služeb, dopravy, bezpečnost a aktivity a pohybů občanů – je hodnocena jen indexem 1,9. Pro srovnání, vedoucí Říčany se mohou pyšnit postupným hodnocením 10,0 (zdraví a živ. prostředí) - 7,6 (materiální zabezpečení a vzdělání) – 7,5 (vztahy a služby).

Index kvality života byl podle Deloitte sestaven na základě zhruba tří desítek proměnných. Jsou mezi nimi třeba úroveň zdraví prostředí a dostupnosti zdravotní péče, podmínky pro práci, bydlení a vzdělávání nebo mezilidské vztahy – například ve formě místních spolků.

Zdravotní péče jako plus, byty a mzdy jako mínus

Své poznatky z Příbrami připojila i paní Reismüllerová, čerstvá důchodkyně z Příbrami. „Osobně musím říci, že s životem v Příbrami jsem poměrně spokojená. Člověk v mém věku ocení zejména dostupnost zdravotní péče, která je podle mě zde určitě nadprůměrná a v místní nemocnici je mnoho prvotřídních specializovaných oddělení, kam dojíždějí pacienti z celé ČR i ze zahraničí. Problémem může být avizovaný nedostatek personálu, se kterým se nemocnice v Příbrami údajně potýká.

Jak dopadlo v hodnocení kvality života v Česku vaše město? To si můžete zjistit: ZDE.

Co se týče životního prostředí, tak to se podle mě od 90. let výrazně zlepšilo. Dýchá se tu lépe, je tu plno zeleně, nedaleko několik rybníků, takže i s tímto nevidím žádný problém. Ten naopak, jako poměrně značný, vidím v pracovních příležitostech a zejména ve výši mezd, za které musí zejména mladí ve srovnání s potřebnými výdaji za bydlení, stravu aj. pracovat, a v nedostatku levných bytů, kterých je zvláště pro rodiny s dětmi zde nedostatek."

Nejhorší situace je na severu Čech i v Moravskoslezském kraji

V nedávno zveřejněném žebříčku naopak nejspodnější příčky obsadily především města a obce z Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Právě zde žije poměrně mnoho lidí s finančními problémy či tzv. nepřizpůsobiví obyvatelé. V těchto místech je také nejméně volných pracovních nabídek i nejvyšší znečištění vzduchu v ČR.

Předposlední 205. místo obsadila Karviná, 203. pak skončil severočeský Most a o příčku před ním Litvínov.

Vlaková doprava zažívá revoluci. Přispěje k tomu i nová trať mezi Kladnem, Ruzyní a Masaryčkou - více čtete ZDE.

Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

ruda (neověřeno)

říčany stálý kolaps dopravy ,jedete do práce ,musíte o ,,dve,, hodiny stávat dříve a počítat ,že bud dorazíte o hodinu dříve ,protože to zrovna jelo a nebo to máte s odřenýma ušima...............