Těžký let první ženy ve vesmíru Těreškovové: Dcera traktoristy se v kosmické kabině zhroutila, ale přežila a stala se legendou

Je po ní pojmenován kráter Těreškovová na odvrácené straně Měsíce
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Píše se rok 1963 a Valentina Těreškovová čeká v jednomístné kosmické kabině na start. Ten jí k překvapení všech vyšel výborně. Pak se ale začalo všechno hroutit. Valentina Těreškovová se stala desátým člověkem a první ženou v kosmu. Podívejme se na životní osud jedné z nejvýznamějších žen 20. století, která se sice ve vesmíru zhroutila, ale přežila a stala se legendou. 

Valentina Těreškovová se narodila v roce 1937 v malé vesnici Maslennikovo jako druhé ze tří dětí. Její otec byl traktorista, který však zahynul v roce 1940 ve 2. světové válce, a matka pracovala v textilním podniku.

V roce 1945 ve věku devíti let Valentina nastupuje na střední školu, kterou v roce 1953 opouští a vydává se v šlépějích své matky. Pracuje v textilním průmyslu a dálkově studuje strojírenskou průmyslovku.

Valentina již od útlého dětství milovala létání a velmi se o tento oboro zajímala. Dokonce vystudovala pilotní kurz, chodila do místního aeroklubu a jejím koníčkem se stal parašutismus. Díky své zapálenosti a píli byla Valentina nakonec vybrána do sovětského programu Ženy do kosmu a zdrárně absolvovala fyzicky náročný výcvik. A tak se dne 16. června 1963 k obloze vznesl Vostok 6 řízený Valentinou Těreškovovou. 

Bojovala s pěti adeptkami

Vedle Valentiny se o let do vesmíru ucházely další čtyři ženy. Sovětům se idea poslat ženu do vesmíru ze začátku vůbec nezamlouvala, ale na druhou stranu se nechtěli nechat zahanbit Američany, a tak začalo velké výběrové řízení. Požadavky zněly jasně. Věk maximálně 30 let, výška do 170 cm, hmotnost do 70 kg. Fyzicky, psychicky a hlavně ideologicky zdatná. 

Valentina Těreškovová se dostala do nejužšího výběru, protože prošla nejlépe fyzickými testy. Horší to bylo s jejím vzděláním a také faktem, že ze všech adeptek měla nejméně seskoků, ale nakonec rozhodl její dokonalý kádrový profil. Holka z dělnické rodiny, dcera traktoristy. Přesně takhle měla vypadat žena, která poputuje do vesmíru. 

Dodnes se také spekuluje o tom, že Valentina byla vybrána pro svoje ohromné charisma, talent uchvátit dav a údajně byla ze všech adeptek nejhezčí. Nic z toho jí ale nepomohlo v tom, aby se v kosmické kabině nezhroutila. 

Let Těreškovové nebyl úspěšný, v kabině se nervově zhroutila 

Valentina Těreškovová je sice opěvována, ale její let nebyl nijak úspěšný. Pilotka si okamžitě po vzletu začala stěžovat a dostavily se první zdravotní komplikace. Let, který trval 70 hodin a 50 minut, nesla Valentina velmi těžce. 

Zvracela, měla křeře, místo pilotování usínala a prosila o předčasné ukončení celé mise. Aby toho nebylo málo, tak se dostavily problémy se špatně naprogramovanou automatikou, která zabezpečuje přistání lodi, a ruční ovládní kosmické kabiny bylo na Valentinu příliš. Někteří tvrdí, že se nervově zhroutila a její let byl fiaskem. Druzí jsou zase přesvědčeni o tom, že přežila a stala se tak právem legendou. 

Hrdinka Sovětského svazu

Valentině se nakonec podařilo odstranit všechny problémy a po 48 obletech Země se nakonec katapultovala ve výšce sedmi kilometrů. Jak již bylo zmiňováno, Valentina měla za sebou nejméně seskoků ze všech adeptek. Jakmile se katapultovala, udělala začáteřnickou chybu. Zapomněla zaklonit hlavu a skončila s modřinou na tváři a čele. Na druhou stranu, mohlo to dopadnout mnohem hůř.

Zpočátku se na všech oficiálních akcích maskéři všemožně snažili, aby podlitiny Valentiny zamaskovali. Valentina Těreškovová byla povýšena do kapitánské hodnosti a byly jí propůjčeny vysoké stranické funkce. 

Do vesmíru se už nikdy ale nepodívala. Možná i právě proto, že kdyby to tentokrát nevyšlo, bylo by to pro sovětskou propagandu velmi ponižující. 

Valentina Těreškovová patří jednoznačně mezi nejpozoruhodnější osobnosti 20. století . Ať byly okolnosti jejího letu jakékoli, uznání si jistě zaslouží. 

KAM DÁL: Ovesná kaše je takový malý zázrak. Pomáhá s hubnutím a zmírňuje riziko rakoviny

Klíčová slova: