Stovky milionů neznámo kde: Koalice hejtmanky Jermanové odmítla transparentní kontrolu středočeských silnic

Zastupitel Vít Rakušan volá po větší transparentnosti
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Vedení Středočeského kraje stále nechce vysvětlit, kam mizí stovky milionů korun z kapes daňových poplatníků. Dohled nad Krajskou správou a údržbou silnic má jen pár vyvolených, forenzní audit hejtmanství pod vládou ANO dlouhodobě odmítá. Veřejné peníze jsou tedy nezkontrolovatelné. Skončily snad v kapsách úředníků či politiků? Nebo je vše v pořádku? Tak proč se kraj nechce pochlubit svým hospodařením?

/KAUZA KSÚS/ Starostové a nezávislí navrhli na pondělním jednání středočeského zastupitelstva zařazení bodu, který by měl umožnit členům kontrolního výboru kontrolovat hospodaření s veřejnými krajskými penězi uvnitř Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje.

Konkrétně navrhli změnu zřizovací listiny příspěvkové organizace Krajská správa a údržba silnic (KSÚS) Středočeského kraje, koalice ANO a ČSSD za pomoci komunistických hlasů však návrh zamítla.

Proč se tak moc bojí?

Opozice, ale i veřejnost dlouhodobě kritizují neprůhledné hospodaření KSÚS. Koalice vedená hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou opakovaně odmítala poskytnout opozici data z auditu, který tuto krajskou příspěvkovou organizaci prověřoval a který odhalil mnohé její nedostatky, včetně špatné komunikace.

„Z mého pohledu je  to jednoduchý a správný návrh pro uklidnění situace kolem Krajské správy a údržby silnic. Není se čeho bát, pokud není co tajit. Věříme, že tento náš návrh podpoří všichni zastupitelé,“ komentoval to před jednáním zastupitelstva předseda STAN a středočeský zastupitel Vít Rakušan. Koalice však návrh smetla a kontrolní výbor tak nebude mít možnost tuto krajskou příspěvkovou organizaci kontrolovat.

Doporučil to přímo audit

„Tento náš návrh přitom vychází přímo z doporučení auditu, který Krajskou správu a údržbu silnic prověřoval a který si zadala rada. Čili plníme to, co nám auditor doporučil a co výrazně pomůže transparentnímu prostředí v této krajské příspěvkové organizaci,“ vysvětlil předseda středočeských zastupitelů za STAN Věslav Michalik. Navrhuje, aby hospodaření KSÚS kontroloval příslušný výbor zastupitelstva.

Auditoři „Auditu interních procesů v příspěvkové organizaci Krajská správa a údržba silnic“ ve svých doporučeních upozorňují, že například v oblasti kontroly, ale i v hospodaření v příspěvkové organizaci jsou chyby.

Komunikace je minimální

„Auditor konstatoval, že způsob řízení Krajské správy a údržby silnic by mohl být efektivnější, pokud by organizace například lépe komunikovala se svým zřizovatelem a umožnila kontrolu své činnosti. Jako vhodnou formu realizace těchto doporučení proto navrhujeme definovat oprávnění Kontrolního výboru zastupitelstva Středočeského kraje vůči příspěvkové organizaci Krajská správa a údržba silnic,“ doplnil předseda kontrolního výboru Ivo Šanc (STAN).

Krajská správa a údržba silnic hospodaří s mnohamiliardovým majetkem, stejně jako například krajské nemocnice, kde je ale nezávislá kontrola možná, protože kontrolní a řídicí funkce plní představenstvo a dozorčí rada se zástupci kraje.

V případě příspěvkové organizace KSÚS je kontrola a komunikace ze strany samosprávných orgánů kraje minimální, jak ostatně konstatuje i výše zmíněný audit. Stejný princip a obdobnou úpravu, se kterou nyní přichází Starostové ve Středočeském kraji, už zvolil například Karlovarský kraj.