Češi v Chorvatsku: Mají dnes šanci dostat v baru drink? Fotbalové utkání na EURU 2020 prověří naše dobré vztahy

Dnes to bude zápas o hodně. Češi v Chorvatsku si fandění asi moc neužijí
 

Fotbalové utkání, které v rámci turnaje EURO 2020 prověří kvalitu vztahů mezi dovolenkujícími Čechy a místními Chorvaty, je tady. V 18:00 hodin se proti sobě postaví dvě mužstva, která budou bojovat o postup do dalších fází evropského fotbalového svátku. A v zemi, kde se v těchto dnech rekreuje několik tisíc Čechů, bude jistě horko nejen z jaderského slunce, ale také z vypjaté atmosféry. Takový los byl jinak spřáteleným státům čert dlužen. 

Národním týmům Česka i Chorvatska půjde o hodně a budou muset hrát naplno, neboť Anglie se utká se Skotskem až ve večerním čase. A tak se nedá spoléhat na plichtu, ani kalkulovat coby-kdyby. Česko a Anglie mají ve skupině po třech bodech, Chorvaté a Skotové jsou na nule. Pokud Češi urvou bod nebo vyhrají, mají jistý postup dál. Pokud vyhrají Chorvaté, tabulka skupiny se může až nečekaně zamotat. Jaký výsledek si budou přát Češi, kteří se právě sluní na jadranském pobřeží? 

Češi s Chorvaty společně v baru

Národní hrdost velí fandit svému týmu, jenomže v tu chvíli vyvstává celkem palčivá otázka - je to vůbec na území soupeře slušné a taktické? Chtějí-li totiž Češi na dovolené fotbal sledovat, musí většinou do baru, neboť jen málo z nich bydlí v hotelech s televizí. Vysílání ČT za hranicemi Česka na webu nefunguje a naladit nějaký místní sportovní kanál online asi nebude úplná legrace. Jenomže v barech bude zápas sledovat také plno místních a ani obsluha jistě nebude skákat radostí, že jim hosté z Česka fandí proti domácímu týmu. A kdo zná chorvatské fotbalové fanoušky, ví, že svou horkokrevnost nijak nekrotí.  

 

 

Tenhle zápas je pro obě naše země jako danajský dar. Hrát jej v době začínající dovolenkové sezony, navíc po těžké covidové době, kdy se Chorvaté těší na každého hosta a téměř každý druhý Čech se těší k Jadranu, je snad za trest. A bude zkouškou pro oba národy v tom, nakolik se dokáží při jeho společném sledování ovládnout a přijmout ho s respektem jen jako sportovní utkání, které po 90 minutách skončí. Následně akceptovat výsledek, pogratulovat vítězi a společně to již s úsměvem a bez výčitek zapít. Snad ten fotbal naše vztahy ustojí a nedojde k žádným výtržnostem či dokonce bitkám.

KAM DÁL: Na houby s aplikací chodí jen sebevrah, říká mykolog. Houbařům radí bezpečný způsob, jak se neotrávit.