Antibiotika nejsou všelék. Kdy se jim vyhnout?

Zimní období dokáže velmi rychle naplnit ordinace nejen dětských lékařů. Přitom často nejedna maminka spoléhá na léky, které nejsou pro léčbu obtíží jejího dítěte vhodné. Kdy a proč antibiotika neužívat a jakou léčbu místo toho volit?

04.01.2016 - 08:32  
Dostatek tekutin, vitamínů a klid na lůžku - nejdůležitější součást léčby viróz

Co se týče příznaků, mohou se bakteriální i virová onemocnění projevovat velmi podobně a rozhodnutí o vhodné léčbě je vždy na vašem ošetřujícím lékaři. „Je důležité si uvědomit, že více než 80% onemocnění je virových, pouze necelá pětina infekcí horních cest dýchacích je vyvolána bakteriemi. Celkově podávaná antibiotická léčba je v případě virových infekcí naprosto zbytečná a neúčinná, navíc může dále oslabit organismus nemocného a též zvyšuje riziko vzniku bakterií odolných vůči současně dostupným antibiotikům,“ říká MUDr. Petra Bruthansová z FN v Motole.

Na rýmu nosní kapky, na teplotu antipyretika

Nejčastějším onemocnění je akutní rýma, která je v naprosté většině případů virová, přenášená kapénkovou nákazou (kýcháním, kašláním, slinami). Komplikace onemocnění nejsou časté, nicméně u dětí může vzhledem ke krátké Eustachově trubici dojít k rozvoji zánětu středouší. V léčbě i jako prevence vzniku středoušního zánětu jsou vhodné nosní kapky k oplasknutí sliznice (např. Sanorin, Nasivin, Olynth atd.), pro menší děti solné roztoky (Sterimar, Quixx), na bolest či teplotu sirup pro děti Paralen nebo Nurofen.

I bolení v krku mohou způsobit viry

Nejčastějším příznakem zánětu horních cest dýchacích je společně s rýmou bolest v krku. Ne však každá bolest v krku je angína. I zde platí, že většina akutních onemocnění spojených s bolestí v krku je virové příčiny. „Pro angíny je typická silná bolest v krku zhoršovaná polykáním, která často vystřeluje k úhlu dolní čelisti a do uší. Současně bývají horečky, zimnice a třesavky, bolesti svalů. Naopak pro virové infekce, faryngitidy, je typické spíše pálení až řezání v krku, často současně s pálením v nose a nosohltanu, rýma, může se přidávat chrapot a kašel. Teploty obvykle nepřesahují 38°C, může se přidat též bolest svalů a kloubů či bolesti hlavy. Příznaky obvykle začínají ustupovat po dvou až třech dnech onemocnění,“ vysvětluje MUDr. Bruthansová.

Kdy k lékaři

Návštěvu lékaře bychom zvlášť u dětí neměli oddalovat v případě, kdy teploty ani bolesti nereagují na běžně dostupné léky. Návštěva lékaře je namístě, i pokud obtíže nemizí do dvou týdnů. U virových infekcí je na místě pouze léčba tlumící obtíže nemocného. Zkušenost s léčbou nejen viróz má i maminka osmiletého Honzíka a pětileté Aničky ze Sadské: "Naše paní doktorka Zina Vejvodová je naštěstí rozumná a léčbě antibiotiky se dost vyhýbá. Naordinuje je opravdu jen v nevyhnutelných opodstatněných případech." Avšak ne vždy jsou lékaři takto rozumní, pak předepisují dětem antibiotika bez toho, aby uvážili, zda je to opravdu nutné.

Co zabere na virózy

Bolest v krku i teplotu zmírní například Paralen nebo Nurofen ve formě sirupu. Lze užít i lokálně působící spreje - vždy však konzultujte s dětským lékařem vhodnost jakéhokoliv volně prodejného léku. Nutný a především účinný je zvýšený příjem tekutin, dostatek vitaminů, lehká strava a samozřejmě klid na lůžku.

Při podávání léků maminky ocení aplikace, které pomohou s dávkováním i načasováním

Klíčová slova: