Nejkrásnější trasy z Prahy na kole. Málo známý lesopark a novinka u Berounky

Cesta z města ideálně na kole
 

Je to trend všech velkých měst v Evropě. Jízda na kole si získává čím dál větší oblibu, byť to v porovnání s auty v České republice není tak horké jako třeba v Kodani či Amsterdamu. Kde jsou však Češi opravdu jedničky, je cykloturistika. Přidejte se ke stovkám nadšenců, vyndejte o víkendu kolo na výlet a vydejte se jen několik kilometrů za Prahu. Kam?

Letní víkend bude znovu zalitý sluncem, a tak by bylo poněkud nerozumné zůstat sedět doma a nikam nevyrazit. Ti, kdo se zrovna necítí na nějaké extrémně dlouhé výlety a v garáži jim padá prach na bicykl, neměli by váhat. Kolem Prahy totiž existuje mnoho úžasných alternativ, kudy a kam vyrazit. Skočte na sedlo, dofoukněte pneumatiky, zabalte si svačiny, vyrážíme!

Hostivařský lesopark

Kdo zde nikdy nebyl, bude koukat s otevřenou pusou, jak krásné místo je schováno v pražské Hostivaři. Kromě toho, že je zde opravdu kouzelná atmosféra staré Hostivaře, bylo by chybou se nepodívat hlavně do místního lesoparku. Ten již od svého vzniku v šedesátých letech slouží k rekreaci velkému počtu Pražanů. Nový les vyrostl převážně v místech bývalé zemědělské půdy.

Jeho dominantou a nepsaným centrem je rozsáhlá Hostivařská nádrž. V samotném parku najdete velké množství dětských herních prvků, altánů a laviček. Kromě turistické cesty tady najdete právě úžasnou cyklostezku, která vás povede podél toku Botiče. Tento kus Prahy je dobré poznat, protože budete překvapeni jeho krásou, a to bezesporu.

Kokořínské stezky

Pokud hledáte pestrou kopcovitou krajinu, kde vás bude okouzlovat voda v řece, lesy a skály, tak neváhejte a vyražte na kole do oblasti Kokořínska. Najdete tady tzv. Kokostezky, které propagují jízdu na horských kolech.

Stezky sice nejsou v krajině nijak značené, a proto je dobré si před příjezdem vytisknout mapu předtím, než se sem vydáte. Nejlepší je začít cyklo-dobrodružství v Autokempu Kokořín, kde je parkoviště a můžete zde po celodenním řádění využít sprchu a myčku kol.

Z Prahy na Karlštejn

Levý břeh Vltavy je jako stvořený pro letní sporty. Cyklotrasa A1 vás povede do Lahovic, kde se přirozeně napojíte na břeh Berounky do Radotína, Černošic, Dobřichovic přes Hlásnou Třebaň až na Karlštejn.

Jedná se o nenáročnou rovinatou trasu ideální právě pro cyklisty. Z levého břehu se na druhou stranu k Berounce dostanete ideálně přívozem na Lihovaru či z nádraží Modřany – Lahovičky. Po cestě potkáte velké množství příjemných míst pro občerstvení. Na Karlštejn pojedete přibližně čtyři hodiny, ale pokud bude vaše jízda více rekreační, počítejte s návratem domů ve vlaku.

Stromovkou po břehu Vltavy

Jedná se o jednu z nejvyužívanějších cyklostezek v Praze. Svoji jízdu můžete začít přímo v parku Stromovka a přes Papírenskou ulici se dostanete na stezku, po které můžete vyrazit až do nedalekých Roztok u Prahy.

Oblíbená trasa nabízí hned několik různých alternativ, jako je třeba jízda do Unětic, nebo lze bezpečně využít přívoz a vydat se na druhý břeh, kde si však musíte zvyknout na desítky dalších sportovců na kolech a bruslích. Cesty však litovat nebudete. Krásné údolí u Vltavy a mnoho stánků po cestě k cíli vám určitě zajistí příjemný pocit z jízdy. Není problém se do Prahy vrátit třeba přes Troju, kde kromě ZOO můžete navštívit třeba Trojský zámeček.

KAM DÁL: Hudební úlety za socialismu: Darinky zvonky a Céčka Michala Davida

 


Zdraví

Hobby