Co udělat pro bezpečí kočky, která chodí ven

Zavřít kočku doma, nebo ji pustit ven a riskovat její bezpečí? Dilema, které řeší nejeden chovatel
 

Kočky nemají rády jakékoli omezování. Jsou zvědavé a podnikavé, náruživě loví. Proto stále spousta majitelů koček přemýšlí, zda kočka zavřená trvale v bytě může žít naplno.

Jenže svoboda bývá příliš drahá. Kočky za ni platí tím nejcennějším – svým zdravím a často i životem. K nebezpečí v podobě aut, psů, zlých lidí, přenosných nemocí a nastražených pastí či jedů se často přidává i ohrožení ze strany vlastního druhu – ostatních venku běhajících koček.

Co udělat pro bezpečí a klid                                     

  • Kočku i kocoura nechte vykastrovat a zkuste o totéž požádat i vaše sousedy. Zabráníte tak nežádoucímu množení koček a významně snížíte riziko vzájemné agrese.
  • Dbejte na pravidelné odčervování a očkování.
  • Často kontrolujte, zda kočka nemá na kůži (především na hlavě, krku, tlapkách) kousnutí či škrábnutí. Neošetřené rány rychle hnisají.
  • Nekrmte cizí kočky na vašem pozemku.
  • Umožněte vaší kočce vždy volný přístup domů.
  • Pro rychlé obnovení ztracené duševní rovnováhy vaší vystrašené kočky instalujte do zásuvky feromonový odpařovač Feliway a do jídla jí přidávejte 2x denně pár kapek uklidňujícího přípravku s tryptofanem.
  • Jsou-li rizika volného pohybu kočky příliš velká, uvažujte o vybudování velké venkovní voliéry nebo „nepřekonatelného“ plotu kolem zahrady.

 

Příběh z praxe veterinářky:

Majitelka kastrovaného bengálského kocoura Leonarda, který chodil volně ven na velikou zahradu, začala s podzimem přikrmovat polodivoké kočky, které se k domu stahovaly. Jeden z venkovních kocourů si opakovaně vyřizoval s Leonardem účty. Ten se ho sice nezalekl a vždy se mu statečně postavil, dokonce ho vyhlížel a dožadoval se puštění ven, ovšem doma pak několikrát denně označkoval všechna okna a dveře. Museli dostat antidepresiva. Od té doby (je to už šest let) je musí užívat každou zimu, přestože onen nepřítel se tam již více neukázal.

MVDr. Hana Žertová

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru