Chcete poslat dítě studovat do zahraničí, ale máte obavy? Krok za krokem jazykovým pobytem

Mají mít rodiče strach poslat dítě do zahraničí?
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Dnešní generace mladých lidí se bez jazykové výbavy neobejde. Kromě výuky ve škole a doučování pomáhají studentům zlepšit cizí jazyk studijní pobyty v zahraničí. V posledních letech se věková hranice studentů stále snižuje a přibývá účastníků pod 15 let. Jenomže na stole leží řada otazníků.

Rodiče však mají často obavy, které dítě brzdí v cestě za vzděláním a samostatností. Není moc malé, aby cestovalo samo? Postarají se o něj během celého kurzu? "Věková hranice žáků studijních pobytů v zahraničí se podstatně snížila. Zatímco v 90. letech jezdili za jazyky do zahraničí především podnikatelé, dnes tvoří poměr dospělých a juniorů 60:40. Výjimkou nejsou ani desetiletí cestovatelé," říká Pavla Pulchart, Business Development Manager portálu Study.cz.

Přes aplikaci FlightRadar24 je dokonce možné pozorovat aktuální polohu letadla na mapě. Před návratem mladého cestovatele domů se zas snadno informují o případném zpoždění letadla a předem si tak naplánují cestu na letiště.

Postarají se o všechno

Agentury zajišťující jazykové pobyty pro děti se starají nejen o ubytování, pojištění, letenky, ale i o samotnou organizaci dopravy. "Konzultantka agentury se mnou byla neustále v telefonním i mailovém kontaktu. Měla jsem přehled, jak bude celá organizace dopravy probíhat a jaké dokumenty musím dceři do letadla přibalit. Pak nastal den D a mou 13letou dceru jsem doprovodila na letiště," říká paní Sedláčková, jejíž dcera absolvovala v červenci jazykový pobyt v Anglii.

Na letišti rodiče pomůžou dítěti s odbavením zavazadla a dovedou ho k pasové a bezpečnostní kontrole, kde se s ním musí rozloučit. Starostliví rodiče mohou i nadále sledovat online průběh letu dítěte na laptopu nebo chytrém telefonu. Stačí znát číslo letu, které je uvedeno na letence. 

Po přistání letadla v cílové destinaci následuje bezpečnostní kontrola. Zaměstnanci letiště odvedou nezletilé dítě do samostatné místnosti a kontaktují asistentku školy. "V Anglii na mě čekala paní asistentka. Pomohla mi se zavazadlem a vyrazily jsme k autobusu, který nás dovezl do jazykové školy. Po ukončení pobytu mě paní asistentka opět doprovodila až k pasové kontrole a letěla jsem zpět za rodiči," říká žákyně, která strávila na jazykovém kurzu v červenci dva týdny.

Co přesně se děje?

První školní den děti obvykle absolvují jazykový test. Po jeho vyhodnocení jsou zařazeni do skupin podle úrovně jazyka a obdrží studijní materiály. V průběhu kurzu je pro děti připraven kromě dopolední výuky i bohatý doprovodný program, jako jsou výlety do blízkého okolí, filmové večery a sportovní aktivity. Rodiče se tak nemusí bát, že by jejich dítě bylo bez dozoru nebo trávilo celé dny kurzu na internetu.

Počáteční strach rodičů vystřídá po návratu dítěte obvykle dobrý pocit. "Před odjezdem mé 13leté dcery jsem měla obrovský strach. Kurz ale ukázal, že doma nemám malé dítě, ale šikovnou samostatnou slečnu, kterou jsem zbytečně podceňovala. Myslím si, že jí dvoutýdenní pobyt v Anglii prospěl nejen ve zdokonalení v anglickém jazyce, ale připravil ji i na větší samostatnost. My takové možnosti v mládí bohužel neměli," uzavírá Sedláčková.

Vysoká škola: Nutnost, nebo zbytečnost dnešní doby? A dokáži uživit rodinu i bez vejšky? Více čtěte zde.
Klíčová slova: