První ranní mrazíky ohrožují také vašeho pejska. Nepodceňujte je, může jít doslova o život

Velkým problém je v zimě také posypová sůl
Zobrazit fotogalerii (3)
 

I když to tak ještě před pár dny nevypadalo, první ranní mrazíky už jsou realitou. A je jasné, že bude hůř. Počasí hluboko pod nulou přináší pro naše čtyřnohé miláčky nejen zábavu v podobě hrátek ve sněhu, ale také problémy, které s chladným obdobím přibývají. Jde o posypovou sůl či mráz ohrožující zdraví. Nepodceňujte však ani výživu.

Zimou jsou nejvíce ovlivnění pejsci, kteří žijí v boudě na zahradě. Bouda nebo kotec by měly být dobře izolované od mrazu. Ideální izolační materiál je například polyester. Teplota v boudě by neměla klesnout pod pět stupňů.  

„Pejska je také dobré na zimu malinko vykrmit, protože tuk dobře reguluje teplotu v těle. Ideální je přibrat 1-2 kila,“ říká Martin Pučálka, odborník na výživu zvířat. Pokud mrazy spadnou pod 12 stupňů, je nejlepší dát pejska třeba do garáže. Ve velkých mrazech volte spíše kratší, ale častější vycházky. Zabavte pejska například aportem, aby se dobře proběhl a zahřál.

Správná výživa

Obecně se dá říct, že se krmení ani krmné dávky v zimních nebo letních měsících příliš nemění. Pokud ale máte pejska v kotci, tak mu dávejte krmivo bohaté na bílkoviny, vitamíny, minerály a tuky. U venkovních psů je dobré, když naberou nějaké to kilo navíc, protože tuk udrží v těle více tepla. Důležité je kontrolovat vodu, aby nezamrzala.

Obleček není marnivost
Vyzkoušet také lze speciální boty pro pejsky. Malá plemena, krátkosrsté rasy, je na procházku dobré vybavit hřejícím oblečkem. Ten by měl krýt především záda a ledviny. Příliš mnoho textilií ale pejska může přehřát a hrozí tak nachlazení.

Existují i speciální termo misky bránící zamrznutí. Pro dodržení pitného režimu také zalívejte granule vodou. Naopak psi, kteří se zdržují během zimy doma, mají méně pohybu, a tedy sklony k přibírání. Pokud zjistíte, že zvíře má sklon k nadváze, tak zvolte granule light.

Důležitá je péče o packy

Velkým problém je v zimě také posypová sůl, která se dostává pejskům na nechráněné packy a dráždí je. Často se také na kůži vytvoří ošklivé vyrážky. Navíc pes pak má tendence podrážděné packy olizovat a sůl mu tak může způsobit nehezké zažívací problémy v podobě zvracení nebo průjmu. Vhodné je použít před tím, než půjdete v zimě ven, ochranné masti na packy.

Ty se dají pak využít i v létě, kdy je naopak silnice horká od sluníčka. Vystačíte si i s obyčejnou indulonou nebo vazelínou. Po návratu z procházky pejskovi umyjte packy vlažnou vodou. Pokud má pes dlouhé chlupy na packách, je dobré je přistřihnout, aby v nich nezůstával a nezamrzal sníh.

KAM DÁL: Američtí prezidenti chovali křečky i poníky. Biden si do Bílého domu vezme manželku a dva německé ovčáky.