Hříchy vánočních večírků: Jak se jim vyhnout?

 

Pokud patříte mezi ty, kteří se dlouhodobě snaží dodržovat zdravý jídelníček, vánoční večírky mohou pro vaši životosprávu představovat jistou hrozbu. To však neznamená, že byste se jim měli vyhýbat, stačí mít pod kontrolou, jaké pokrmy a kolik kalorií během večírku zkonzumujete. Následující den tak nebudete muset řešit následky v podobě zažívacích potíží.

Kombinace koktejlů a různých jednohubek představuje kalorickou bombu, které si ani nemusíme být vědomi. Alkohol nás uvolňuje a také umocňuje pocit hladu. Obvykle ho zažehneme nějakou tou jednohubkou nebo chlebíčkem. Vánoční večírky se často protáhnou do pozdních nočních hodin a může se stát, že po skončení večírku se s kolegy hned přesunete na další místo.

Mnoho barů a restaurací nabízí takzvané "happy hours", kdy mají zlevněné koktejly. Jakmile si dáme dva, tři, dostaneme chuť na pořádnou večeři. Na dietní paseku je tak zaděláno. Je snadné zapomenout, kolik kalorií jsme už spořádali a kdy si máme říct "dost". Tady je několik užitečných rad a tipů, jak přežít – a zároveň si užít – sezonu vánočních večírků, aniž byste museli příliš hřešit.

1. Před večírkem si trochu zacvičte
Než vyrazíte na večírek, dejte si krátkou rozcvičku. Stačí dvakrát oběhnout blok, udělat pár dřepů či strávit 10 minut na rotopedu. Po cvičení budete mít menší chuť k jídlu a navíc pro vás bude obtížnější  hřešit, když jste si předtím dali do těla a nějaké kalorie dopředu spálili.

2. Než vyrazíte, dejte si svačinu
Je rozumné se najíst, než vyrazíte. Přijít na večírek, kde budou hory nezdravých, vysoce kalorických potravin, žízniví a s prázdným žaludkem, je to nejhorší, co můžete udělat. Dejte si tedy svačinu, která bude bohatá na proteiny. Jogurt řeckého typu, pár plátků krůtí šunky s celozrnným chlebem či trocha ovoce a tvarohu budou ideální volbou.

3. Pečlivě vybírejte, co budete jíst
Občerstvení na vánočních večírcích je většinou mastné, přesolené a super kalorické. A protože nebývá servírované jako běžné jídlo, ale ve formě švédských stolů, lehce ztratíte přehled o tom, kolik jste toho už spořádali. Obecně však platí, že s lehčími pokrmy neuděláte chybu.

Dejte si syrovou zeleninu, humusový dip či jednohubky s čerstvým ovocem. Krevetový koktejl je také dobrou variantou. Dalším tipem je obstarat si vlastní talířek, dát si na něj pouze určité množství jednohubek a až je dojíte, už si přidávat jen saláty a ovoce. Pro snadnou orientaci je tu výběr nejčastějších pochoutek s počtem kalorií na porci. Velikost porcí a příprava jednohubek se samozřejmě na každém večírku liší.

Jednohubky
Kuřecí křidélka s různými dresinky: 800 - 1200 kalorií
4 kousky rolády: 750 – 1200 kalorií
8-12 kousků smažené cukety: 400 - 600 kalorií
5-6 cibulových kroužků: 1000 - 1200 kalorií
2 mini hamburgery: 600 - 1000 kalorií
Tortilla se špenátovým dipem: 800 – 1400 kalorií

Alkohol
Malé pivo: 150 kalorií
Malé tmavé pivo: 170 kalorií
Dvě deci červeného či bílého vína: 120 kalorií
Panák tvrdého alkoholu: 100 – 125 kalorií

Džusy a slazené nápoje
Brusinkový (240 ml): 160 kalorií
Rajčatový (240 ml): 60 kalorií
Pomerančový (240 ml): 120 kalorií
Coca Cola, Tonic atd. (240 ml): 100 kalorií

Míchané nápoje
Bloody Mary (300 ml): 180 kalorií
Cosmopolitan (120 ml): 215 kalorií
Gin & Tonic (240 ml): 215 kalorií
Long Island Iced Tea (240 ml): 800 kalorií
Manhattan (90 ml): 200 kalorií
Margarita (240 ml): 700 kalorií
Martini (90 ml): 180 kalorií
Mojito (180 ml): 160 kalorií
Piña Colada (180 ml): 600 kalorií
White Russian (150 ml): 425 kalorií

4. Hlídejte si, kolik vypijete koktejlů
Asi většina z vás bude na večírku pít alkohol, proto je dobré vědět, že nejvhodnější co do počtu kalorií jsou pivo a víno. Sklenice vína či malé pivo obsahují zhruba 100 kalorií. Naopak míchané nápoje jsou vysoce kalorické. Třeba panák tvrdého alkoholu obsahuje přes 100 kalorií a když se k tomu sečtou doplňující ingredience, jako jsou limonády, ovocné šťávy, sirupy či smetana, celkový počet kalorií v takovém drinku bude vážně obrovský.

5. Stanovte si limity 
Tak si totiž usnadníte rozhodování ohledně večírkového občerstvení a budete vědět, že nemůžete překročit stanovené množství kalorií. Je také dobré průběžně prokládat alkohol sklenicí perlivé či jemně perlivé vody, případně neslazeným ledovým čajem. Alkoholickým nápojům se určitě nemusíte zcela vyhýbat, měli byste ale dobře znát vlastní míru.

Pokud ji neodhadnete, výsledek ublíží nejen vašemu jídelníčku, ale dost možná se znemožníte i společensky. Hlavní samozřejmě je, abyste si vánoční večírek užili a strávili příjemný čas v nepracovní atmosféře se svými kolegy, šéfy a přáteli u dobrého jídla a pití.