Památník obětem války v Benešově je zrestaurován

Od dubna do října probíhaly restaurátorské práce na památníku obětem světových válek v parku u gymnázia v Benešově. 

23.11.2015 - 07:20   |  
Aktuální podoba po restaurování
Zobrazit fotogalerii (4)

Město Benešov získalo dotaci ve výši 1,4 milionu korun od Ministerstva obrany, celkové náklady představují 1,8 milionu korun. Byly rekonstruovány kamenné a kovové části a obnoven betonový střed. Práce provedl Mgr. Daniel Talavera, který vyhrál výběrové řízení s nejnižší cenovou nabídkou.

Historie památníku

Památník byl postaven v 1936 na počest obětem světové války 1914-1919. Středovou část památníku tvoří nadživotní sousoší od sochaře Břetislava Bendy. Ten v roce 1915 narukoval do Benešova k 102. pluku.  Dvě boční architektury s bronzovými reliéfy byly zhotoveny po ukončení 2. světové války podle projektu architekta Karla Scharfa, stejně jako kamenný podstavec s bronzovou mísou. Na levý bok byl přenesen pamětní reliéf  padlým legionářům v 1. světové válce od sochaře Aloise Bučánka z roku 1934. 


 

Klíčová slova:

Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.