Nebezpečné Zdiby. Řidič ohrozil školáky na přechodu

Škola se nachází ve frekventované ulici, proto měštští strážníci zastavují auta na přechodu
  |  

Dopravní situace ve Zdibech je žalostná. Cestou po hlavní ulici najdete několik pomníčků, přesto jsou mnozí řidiči neohleduplní.

V pátek 7. ledna ráno jeden ze strážníků Obecní policie Zdiby zastavoval vozidla před přechodem u zdejší základní a mateřské školy. Poté děti převáděl přes přechod.

Doprava ve Zdibech
Škola a školka stojí v Průběžné ulici, což je jedna z nejdelších a dopravně nejvytíženějších ulic v obci. Lemuje ji několik pomníčků. Další frekventovanou silnicí je "stará teplická", která vede kolem zdibského zámku. Není to tak dávno, co zde byl přímo na přechodu sražen a lehce zraněn 11letý školák.

"Drzost řidičů ve Zdibech je neskutečná!," poznamenal na Facebooku vedoucí strážník Obecní policie Zdiby Luděk Wachtl.

Před přechodem u školy se kvůli převádění dětí vytvořila kolona. "Náhle se řidič terénního vozidla Nissan rozhodl, že předjede stojící kolonu na namrzlé komunikaci bezprostředně před přechodem pro chodce a těsně za zády strážníka," popisuje vedoucí strážník.

Dodal také, že podle zákona o silničním provozu řidič nesmí předjíždět na přechodu pro chodce a bezprostředně před ním. Takovému řidiči může být uložena pokuta mezi 5 až 10 tisíci korunami. Správní orgán kromě toho má povinnost uložit i zákaz řízení od šesti měsíců do jednoho roku, včetně odečtení 7 bodů.

 

Odradí piráty kamerový systém?

Zastupitelé ve Zdibech odhlasovali ve středu 30. prosince 2015 o investici 1,65 milionu korun na zahájení výstavby kamerového systému v obci. Zadařilo se po devíti letech. Zdibští občané žádali o zlepšení veřejného pořádku a silničního dohledu.

To by měl vyřešit právě kamerový systém. Strážníci díky němu ztotožní pachatele, který například poškozuje majetek, dělá nepořádek u kontejnerů. Kromě toho také zaznamená protiprávní předjíždění na přechodu u základní školy a nerespektování pokynu strážníka, aby řidič zastavil, když přecházejí děti.

Záznamy z kamer poslouží i kriminalistům Policie České republiky během odhalování majetkové trestné činnosti v obci Zdiby.