Velký přehled, kam na lyže: Řada areálů v Česku zahájí o víkendu sezonu

Na Lipně už čekají na první nápor návštěvníků
Zobrazit fotogalerii (6)
 

O nadcházejícím víkendu na českých a moravských horách naplno začne lyžařská sezona. Poprvé v nynější zimě se otevře řada skiareálů, byť často zatím jen částečně. Další horská střediska provoz rozšíří. Kde chybí přírodní sníh, provozovatelé sjezdovek si pomáhají zasněžováním. Někde už budou nachystané stopy pro běžkaře.

V Krkonoších v následujících dnech zahájí provoz další lanovky a přibudou další kilometry upravených sjezdovek. Na svazích je i přes půl metru sněhu. Například SkiResort Černá hora - Pec v pátek otevře své třetí středisko Černý Důl a další sjezdovky v Peci pod Sněžkou. Připravena tak bude téměř polovina všech sjezdovek areálu.

"Nyní máme v provozu asi deset kilometrů sjezdovek, tedy asi polovinu. Na víkend plánujeme otevřít další sjezdové tratě," uvedla mluvčí skiareálu ve Špindlerově Mlýně Martina Voráčková. Sezona v pátek začne v Mladých Bukách na Trutnovsku, v sobotu slavnostně v Harrachově, poprvé se o víkendu bude lyžovat také v Rokytnici nad Jizerou.

Ve středních Čechách v pátek rozšíří provoz na celou hlavní sjezdovku skiareál Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku, jinde čekají na déle trvající mráz, aby bylo možné zasněžovat. A kolik zaplatíte za půjčení vybavení?

Nové sjezdovky

V Orlických horách se od minulého víkendu lyžuje v Říčkách, naopak v Deštném začátek sezony odložili. V Jizerských horách jede Kořenov-Rejdice, na víkend se opět přidá Severák v Hraběticích a sezonu zahájí na Tanvaldském Špičáku. Lyžovat se bude také na Ještědu v Liberci. "Zahájíme v pátek večerním lyžováním na trati F10," potvrdil za areál Jan Svatoš.

Nové sjezdovky v provozu přibudou také na Šumavě. Minulý čtvrtek odstartoval sezonu železnorudský Ski&Bike Špičák, otevřeno má většina sjezdovek. Od pátku spouštějí každodenní provoz areály Nad Nádražím a Belveder, o víkendu budou otevřené Weissova louka, Alpa louka a lyžařský areál Samoty. Skiareál Lipno připravil na sobotu slavnostní zahájení sezony, další sjezdovka přibude ve středisku Kobyla na Zadově. Hochficht nabízí přibližně 11 kilometrů sjezdovek, v noci na dnešek tam napadl čerstvý sníh.

V Jeseníkách budou moci lyžaři nově brázdit svahy od pátečního večera v Karlově na Bruntálsku, od soboty v Koutech a Petříkově na Šumpersku. Po dvou dnech oblevy jede zasněžovací technika opět naplno. Branná, Červenohorské sedlo a Ramzová byly v provozu už minulý víkend. Sezonu o víkendu zahájí také horská střediska Sněžník v Dolní Moravě a Skiresort Buková hora.

Vleky vyjedou i v dalších areálech

Poprvé se rozjedou vleky v krušnohorských areálech Klíny na Mostecku, Alšovka na Chomutovsku a Zadní Teplice na Ústecku, lyžaři se budou moci svézt za zvýhodněné ceny skipasů. Zasněžovat začal i Bouřňák na Teplicku, tam ale provoz zatím nezahájí. Poprvé po ničivé vichřici Herwart je dnes v provozu skiareál Bublava, asi pět kilometrů sjezdovek je aktuálně pro lyžaře otevřeno na Klínovci. Kompletně připravené budou na víkend skiareály na Božím Daru. Zasněžování pokračuje na Plešivci.

V Moravskoslezském kraji se vlek a lanovka rozjedou například v Bílé na Frýdecko-Místecku, lyžovat se bude v Malenovicích, částečně budou v provozu areály Skalka a Vaňkův kopec na Ostravsku. Ve Zlínském kraji se zatím lyžuje pouze ve Stupavě na Uherskohradišťsku, většina provozovatelů chystá zahájení sezony na příští týden.

Na Vysočině se od minulého týdne jezdí na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí a na Šacberku u Jihlavy, v pátek přivítá první lyžaře Harusův kopec v Novém Městě na Moravě a v sobotu možná Křemešník u Pelhřimova. Na jižní Moravě se v pátek začne lyžovat v Olešnici na Blanensku, na umělém povrchu se jezdí v Němčičkách na Břeclavsku.

Kam na běžky?

Pro běžkaře budou před víkendem upraveny všechny hlavní běžecké stopy v okolí šumavské Železné Rudy. V Krušných horách je připraven malý a velký okruh Ježíškovy cesty, okruh přes Novako u Božího Daru a spojky na hranice s Německem.

Harrachovské středisko chystá na víkend trasu z vrcholu Čertovy hory na Krakonošovu snídani, běžkařům o víkendu poslouží také lanovka Portášky ve Velké Úpě. Na hřebenech Krkonoš je až jeden metr sněhu a v lavinových oblastech platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály.

Klíčová slova: