Tragédie na D1: Cisterna smetla auto v protisměru, řidič neměl šanci

Odklízecí práce směrem na Prahu stále trvají
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Na dálnici D1 na 23. kilometru ve směru na Prahu havarovaly dnes ráno cisterna, osobní auto a kamion. Cisterna převážející lehký topný olej skončila po nehodě na boku, olej z ní masivně vytékal. Nehodu jeden člověk nepřežil, další dva se zranili, jeden z nich vážně.

Dálnice byla v místě téměř čtyři hodiny obousměrně uzavřena, po dvanácté hodině byl obnoven provoz jedním jízdním pruhem ve směru na Brno. Ve 13.30 byl provoz ve směru na Brno obnoven bez omezení. Směr na Prahu policisté pro dopravu otevřeli po 14. hodině, řidičům je ale po asi šesti hodinách uzavírky k dispozici stále pouze jeden pruh.

Masivní únik oleje

Kvůli nehodě vznikla v místě ve směru z Prahy na Brno asi dvoukilometrová kolona, která se pak dlouho rozjížděla. "Řidič cisterny jedoucí od Prahy z dosud nezjištěných příčin přejel do protisměru, kde se střetl s nákladním autem a následně čelně s osobním autem," řekl mluvčí středočeské policie Zdeněk Chalupa. Řidič cisterny před čelním střetem s osobním autem narazil do zadní části kamionu, jeho řidič zraněn nebyl.

Při nehodě se poškodila také naftová nádrž cisterny, kromě oleje tak do okolí vytéká i nafta. Podle dosavadních informací by mělo jít o tisíce litrů. "Masivní únik oleje a nafty budeme řešit s vodoprávním úřadem i českou inspekcí životního prostředí," doplnil mluvčí hasičů Jaroslav Gabriel.

Život zachránit nešlo

"Jedna osoba utrpěla zranění neslučitelná se životem, lékař byl nucen konstatovat smrt. Druhá osoba utrpěla vážná poranění, po nezbytné intenzivní péči byla přepravena letecky do střešovické nemocnice. Třetí člověk má lehčí poranění a po ošetření jsme ho transportovali do benešovské nemocnice," potvrdila mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová.

Policisté dopravu odklánějí na 29. kilometru na Hvězdonice, na dálnici se mohou řidiči vracet na 21. kilometru u Mirošovic.

Starosta Jenštejna: Kraj na nás kašle, hejtmanka nereaguje. A přitom jde o životy lidí. Rozhovor čtěte zde.