Vratné plastové kelímky? Možné řešení, jak ulevit životnímu prostředí

Každý krok, který přírodě pomůže, je dobrý
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Stále častěji se dnes hovoří o ekologické zátěži pro životní prostředí. V podstatě cokoli, co do přírody nepatří, je pro budoucnost hrozbou. Výjimkou nejsou ani plastové kelímky, které mnohdy zůstávají například po nejrůznějších akcích. Je řešením platit za kelímky zálohu jako třeba za "sklo"?

Mělník na kulturních akcích pořádaných ve městě testuje vratné plastové kelímky. Chce tak snížit množství odpadu, který po nich zůstává. Pokud se systém osvědčí, chce radnice zavést používání vratných kelímků jako podmínku pro pořadatele, což potvrdil i místostarosta Petr Volf (Mělničané).

Na povrchu oceánů se nachází přibližně 5,25 bilionu kousků plastů o hmotnosti srovnatelné například s 38 000 africkými slony.

Za vratný kelímek zaplatí návštěvník akce vratnou zálohu 50 korun. Pokud si jde ke stánku pro další nápoj, dostane od stánkaře výměnou nový kelímek s objednaným nápojem. Lidé si po skončení akce mohou kelímek nechat jako suvenýr nebo ho vrátit na libovolném stánku a dostanou zpět zálohu. Kelímky budou tematicky potištěné, pro zájemce tak jde o zajímavou památku.

Možná budou brzy podmínkou

"Ve spolupráci s mělnickým pivovarem jsme při pivních slavnostech vyzkoušeli tento systém, jestli to bude fungovat, a ze strany veřejnosti to bylo kvitované," řekl Volf. Mělník proto plánuje použít vratné plastové kelímky také při letošním vinobraní, které se uskuteční 14. až 16. září.

"Pokud se ten systém osvědčí i na vinobraní, tak by to od příštího roku bylo podmínkou pro konání akcí minimálně na náměstí," dodal Volf. Radnice podle něj nyní řeší otázku, zdali pořídí své kelímky a bude je organizátorům akcí pronajímat, nebo nechá organizátory vypořádat se s podmínkou po svém.

Stavba spalovny na Mělnicku by si vyžádala nové obchvaty i most. Čtěte zde.