Zdeněk Hřib: V Praze vysázíme milion stromů, cílem je ochladit město

Piráti chtějí vysázet nové stromy i podpořit zelené střechy
Zobrazit fotogalerii (5)
 

Pražští Piráti navrhují vysázet v Praze až milion stromů a rozšířit počet zelených střech, pítek a dalších vodních prvků. Návrh má pomoci ochladit město a ochránit obyvatele před vysokými teplotami. Novinářům to řekl kandidát Pirátů na primátora Zdeněk Hřib a kandidátka do Senátu Eva Tylová. Piráti mají nyní v 65členném pražském zastupitelstvu čtyři mandáty.

"Vedro v Praze je skutečně reálný problém a ten je řešitelný. Bohužel Praha, stejně jako v mnoha dalších oblastech, zaspala při jeho řešení. Domníváme se ale, že můžeme tento skluz ještě dohnat," řekl Hřib.

"Dokážu si představit, že by se za to dalo vybudovat asi 100 zelených střech," říká Zdeněk Hřib.

První zásadou je výsadba stromů v centru i okrajových částech

Piráti navrhují tři základní opatření. Prvním je výsadba nových stromů v okrajových částech města i v centru. Praha by se podle Hřiba měla připojit k mezinárodní iniciativě Million Tree Initiative. "Závazek vysadit jeden milion nových stromů není nijak přehnaný, ačkoliv může vypadat jako ambiciózní. Postačí, když Praha zvýší tempo výsadby nových stromů zhruba o polovinu a nebude se soustředit jen na vysazování kolem Prahy, ale i v ulicích," řekl.

Tylová řekla, že stromy fungují jako klimatizační jednotky a odborníci prý dokonce spočítali, kolik peněz dokážou ušetřit. "Jeden hektar stromů dokáže vyvinout klimatizační služby za 16 milionů korun za rok. Stromy v Praze asi nebudou v tak dobré kondici jako na Šumavě, ale i tak bude ten efekt v řádu milionů korun," řekla. Stromy v horku zachytávají vodu, která se odpařuje a ochlazuje tak ovzduší a zároveň také prach.

Praha 4 vydala první parkovací oprávnění do zón, do budoucna počítá i s 25 000. Více čtěte: ZDE.

Podpora zelených střech s dotacemi

Kromě nových stromů chtějí Piráti podpořit vznik tzv. zelených střech. Majitelé soukromých domů by na ně dostávali dotace. Na příští volební období by Praha mohla podle Hřiba uvolnit 100 milionů. "Dokážu si představit, že by se za to dalo vybudovat asi 100 střech," řekl. První by mohly případně vzniknout na střechách městských domů.

Zelené střechy by se objevily v centru i na sídlištích. "Tam je sice zeleně docela dost, ale chybí místo, které není zcela soukromé, ani zcela veřejné, a právě zelené střechy jsou příležitostí, jak je lidem dát," řekl. Posílí to i vazby mezi lidmi v domě.

Vodní prvky i pro zvířata

Nová pítka a vodní prvky by nesloužily pouze lidem, ale také zvířatům. Jako příklad, kde by měla voda tryskat, uvedl Hřib Centrální park mezi stanicemi metra C Háje a Opatov. "Je příkladem toho, kde není jediný vodní prvek. A dokonce ani vzrostlé stromy. Paradoxně tam je vyšší teplota než mezi domy," řekl.

Zlato pod Vítkovem. Česká republika má svůj urychlovač částic v atomovém krytu. Více čtěte: ZDE.