Prodejci aut přijdou o miliony. Praha zrušila parkování zdarma pro hybridy

Elektromobilů se zákaz parkování zdarma zatím netýká
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Majitelé elektromobilů v Praze nebudou muset své vozy kvůli zvýhodněnému stání v parkovacích zónách registrovat na úřadě. Stačí, aby mělo auto registrační značku elektrického vozidla. Důvodem změny je mj. zahlcení úřadu registracemi vozidel. O zvýhodněné parkování 100 Kč ročně naopak přijdou majitelé hybridních vozů. Rozhodli o tom pražští radní. Pro prodejce vozů, kteří mají nasmlouvané zakázky dlouho dopředu, je to doslova pohroma.

Cílem změny je odstranit problémy nynějšího systému. Tím je třeba jeho administrativní náročnost, kdy magistrát měsíčně vydává 350 až 400 nových zvýhodněných parkovacích oprávnění. Dosud fungující forma zvýhodnění navíc nebrala v úvahu výši emisí u jednotlivých kategorií hybridních automobilů.

Elektromobilů se to netýká

Elektromobily, které jsou osazeny registrační značkou elektrického vozidla, budou nově považovány za vozidla s platným parkovacím oprávněním. Jejich majitelé a provozovatelé tedy nemusí žádat magistrát o vystavení či prodloužení zvýhodněného parkovacího oprávnění. Pokud zmíněnou značku auto nemá, pro majitele platí stejné podmínky jako dosud.

V případě hybridních aut už magistrát nebude přijímat nové žádosti o zvýhodněné parkovné. Majitelé hybridních aut s již vydaným oprávněním na něj budou mít nárok ještě v následujících třech letech. "Zákazníci mají zamluvené vozy hlavně na základě toho, že jim bylo slíbeno parkování v metropoli zdarma. Teď netuším, co se bude dít," řekl nám jeden z předních prodejců v Praze.

Bude i elektrická Škoda

Zóny se v moderní podobě poprvé objevily v roce 1996 v části Prahy 1, kde se snaha o regulaci dopravy objevila již v roce 1982. Následně byly rozšířeny na celou Prahu 1, 2, 3 a 7 a části Prahy 16. Samy parkovací zóny provozují radnice 13, 16 a 22. Od předloňska fungují na Praze 5, 6 a 8 a od 1. července letošního roku by se měly rozšířit na Prahu 4.

V Praze v současnosti jezdí přes 1 200 elektromobilů z celkového počtu více než 2 000 vozidel na elektřinu registrovaných v ČR. Nejrozšířenějšími modely jsou VW eGolf, Nissan Leaf nebo BMW i3. Elektromobily nabízí i značky Hyundai, Kia nebo Renault. První elektrická Škoda vyjede na konci letošního roku.