Nejsme slepí, Babiš je zlo! Premiér prý nejedná jako chlap, jeho demisi žádaly desítky tisíc lidí

Do Prahy se sjeli lidé z celé republiky. Podívejte se, jak to včera na Václaváku vypadalo
Zobrazit fotogalerii (6)
 

V Praze se v úterý znovu sešli demonstranti žádající demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Zaplnili značnou část Václavského náměstí. Organizátoři protest svolali čtvrtý týden v řadě, protože se obávají, že po jmenování Benešové je v ohrožení nezávislost justice včetně případu vyšetřování premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli údajnému dotačnímu podvodu.

Na rozdíl od předchozích protestů, které se konaly vždy v pondělí a vrcholily na Staroměstském náměstí, se akce přesunula na Václavské náměstí. Lidé zaplnili vrchní část náměstí od sochy sv. Václava až k Opletalově ulici, další stáli před obrazovkami ve středním pruhu náměstí až k Vodičkově ulici. Stovky lidí byly i pod tramvajovou tratí, která náměstí protíná.

Demonstranti přišli například s transparenty "Nejsme slepí!", "Benešová Marie mé zločiny zakryje" nebo "Babiš je zlo". Lidé na mnoha nápisech odkazují na města a regiony, odkud dorazili.

Sešlo se 50 tisíc lidí

Na rozdíl od minulého týdne se nekonají souběžné protesty v dalších českých městech. Organizátoři se snažili tento týden dostat demonstranty ze zbytku republiky do Prahy, příští týden by naopak Pražané měli vyjet do regionů. Na náměstí dnes zněla hesla "Máme toho dost!", "Demisi!" či "Babiše do koše".

Demonstranti požadují demisi Benešové, přijetí pojistek pro nezávislost justice a Babišovo vystoupení v televizním duelu (Babiš řekl, že k tomu nevidí důvod). Pokud v něm premiér nedokáže, že protesty nemají racionální základ, mají demonstrace v dalších týdnech pokračovat. Za týden by se měli lidé sejít v regionech, o týden později 4. června znovu v centru metropole.

Podle organizátorů je důvodem přesunu protestu větší kapacita Václavského náměstí, ale i symbolika, která se k němu váže. Přesun je také reakcí na rostoucí počet účastníků demonstrace. Podle organizátorů ze spolku Milon chvilek jich před týdnem bylo kolem 30 000, tentokrát podle fotografií z úvodu demonstrace odhadují počet účastníků na 50 000. "Vyzýváme vás, obhajte své kontroverzní kroky veřejně, přestaňte mlžit a postavte se mi jako chlap v televizní debatě," uvedl na adresu Andreje Babiše předseda organizujícího spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář.

K demonstrantům promluvili například pražský biskup Václav Malý, zpěvák Tomáš Klus či bývalý hokejista Dominik Hašek. Někdejší reprezentační brankář kritizoval údajnou Babišovu spolupráci s komunistickou Státní bezpečnosti (StB). "V čele vlády stojí nejen trestně stíhaný člověk, ale především bývalý agent StB. Člověk, který se za bývalého režimu upsal ďáblu, aby z toho měl osobní prospěch," prohlásil.

Benešová jako poslední kapka

Impulzem pro demonstrace, z nichž první se konala 29. dubna, se stala demise ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) a volba jeho nástupkyně, jíž se stala poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici Benešová. Kněžínek svůj úmysl odejít z vlády oznámil den poté, co státní zastupitelství informovalo o návrhu na podání obžaloby v Babišově kauze Čapí hnízdo.

Benešová i Babiš odmítli, že by s příchodem nové ministryně hrozilo narušení nezávislosti justice. Podle premiéra Benešová nechystá změny v čele státního zastupitelství. Po dalších demonstracích Babiš poukázal na to, že na nich vystoupili zástupci sněmovních stran. Akce označil za součást kampaně před evropskými volbami, které se konají tento pátek a sobotu.