Pevné spojenectví: Putin a Erdogan jednali v Moskvě o letadlech i Sýrii

Kámoši jak hrom...
Zobrazit fotogalerii (2)
 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes spolu se svým ruským hostitelem Vladimirem Putinem sledoval první veřejné představení nového ruského letounu MS-21, který má konkurovat americkým boeingům a evropským airbusům v nejpopulárnější kategorii dopravních letadel.

Na moskevské letecké výstavě oba prezidenti také zhlédli letovou ukázku a pak si prohlédli kokpit nejnovější ruské stíhačky Su-57, o které se v tureckém tisku spekuluje jako o možné náhradě amerických letounů F-35. Jejich dodávku Spojené státy zrušily po tureckém nákupu ruského protiraketového systému S-400.

Putin při této příležitosti oznámil, že do Turecka právě dorazila další baterie tohoto vyspělého zbraňového systému. "Ráno se uskutečnila další dodávka," řekl Putin podle agentury TASS.

Společná výroba techniky

Ruský prezident také uvedl, že jednal se svým hostem i o možnostech společné výroby letecké techniky. "Jednali jsme o spolupráci ohledně (stíhaček) Su-35 a dokonce i ohledně Su-57. Mnohé zaujalo naše turecké partnery, a to nejen z hlediska získání, ale i společné výroby," uvedl s tím, že ruská strana je připravena tyto otázky projednat. Erdogan potvrdil zájem nejen získat ruské zbraně, ale i právo na jejich výrobu a příslušné technologie, ať jde o S-400 či o vojenská letadla.

Putin a Erdogan spolu rovněž hovořili o situaci v syrské provincii Idlib a shodli se na krocích, které povedou ke zničení tamních "teroristů".

"Spolu s tureckým prezidentem jsme stanovili další společné kroky, které povedou k neutralizaci teroristických hnízd v Idlibu a normalizaci situace v oblasti a tím pádem v celé Sýrii," uvedl na společném brífinku Putin. Ruský prezident zároveň dodal, že Erdogan zdůraznil, že Sýrie by měla zůstat sjednocenou zemí.

Nepřijatelné útoky

Ofenzivu na severozápadě Sýrie v provincii Idlib, kde žijí asi tři miliony lidí, a okolí zahájila Ruskem podporovaná syrská armáda letos v dubnu. Do tohoto regionu se v předchozích letech uchylovali povstalci i radikálové z ostatních částí Sýrie poté, co vláda syrského prezident Bašára Asada dostávala zpět pod svou kontrolu území ztracená v občanské válce, jež vypukla v roce 2011.

Erdogan prohlásil, že ofenziva syrských vládních vojsk narušila klid, nastolený Tureckem a Ruskem v Idlibu, a útoky na turecká postavení označil za nepřijatelné. 

Největší skupinou, která stojí proti vládnímu vojsku a jeho spojencům v Idlibu, je Haját Tahrír aš-Šám (HTS), známá dříve jako fronta An-Nusra nebo syrská Al-Káida. V oblasti působí i skupiny, které podporuje Turecko. V posledních dnech dobyla syrská armáda v důsledku intenzivních leteckých útoků a dělostřelecké palby území na jihu provincie Idlib a na severu sousední provincie Hamá.