Čechům v Rusku bych doporučil vrátit se domů. Ambasáda je zcela paralyzována, apeluje diplomat Petr Kolář

Petr Kolář pracoval jako velvyslanec v USA, ale také v Rusku, Irsku a Švédsku
 

Ruská federace tvrdě zareagovala na vyhoštění 18 pracovníků ambasády z Prahy. Z Moskvy se tak náhle musí stěhovat 20 českých zaměstnanců, což v praxi znamená paralyzování celé české ambasády a konzulátu. „Eskalace nekončí. Rusko vypovědělo více lidí než my. Pravděpodobně přijde reakce vlády a doporučil bych vypovědět zbytek ruských diplomatů,” tvrdí pro Čtidoma.cz bývalý velvyslanec v Rusku Petr Kolář. Jak reakce Moskvy ovlivní život běžných občanů na ruském území? 

Současný diplomatický konflikt Ruské federace a České republiky nadále roste. Po vyhoštění 18 Rusů - 14 diplomatů a 4 pracovníků ambasády přichází tvrdá reakce z Moskvy. „Reakce byla velmi silná, byla v podstatě o stupeň výš, protože nejvýše postaveným vyhoštěným byl zástupce velvyslance. My jsme ale nic neprovedli. To, že nám ho vyhostili, je věc, na kterou by měla Česká republika reagovat,” uvedl vicepremiér Jan Hamáček na pondělní tiskové konferenci. 

Odchod 20 českých zaměstnanců - 16 diplomatů a 4 pracovníků z Ruska zásadně ovlivní i život Čechů na území Ruské federace. „Ovlivní to život českých občanů v Rusku, a to zcela významně. Ambasáda je aktuálně paralyzovaná a předpokládám, že bude omezena i konzulární služba, která pomáhala českým občanům s doklady, ale také v těžkých životních situacích,” tvrdí bývalý velvyslanec v Moskvě Petr Kolář. 

Zpátky domů

V následujících dnech lze očekávat další eskalaci problému s Ruskou federací. Vláda bude aktuálně projednávat odvetná opatření. Na území České republiky se totiž pohybuje neúměrně větší množství ruských diplomatů než těch českých v Rusku.

„Za současných okolností bych doporučil lidem, kteří pobývají v Rusku, aby zvážili svůj návrat do České republiky,” uzavírá Petr Kolář a očekává tvrdý postoj vlády, která by podle něj měla reagovat v přímé úměrnosti na rozhodnutí Moskvy. Tedy paralyzovat zdejší ruskou ambasádu v Praze. 

KAM DÁL: Generál Pavel: Není to pro mě šok. Jde o akt státního terorismu a Česko musí reagovat razantně