Do hospody nebo do restaurace jen s aktuálním negativním testem nebo po očkování proti koronaviru

Podmínky, které ne každý hodlá akceptovat. Co bude, bitka před každou druhou restaurací?
 

Špatná zpráva pro všechny hospodské povaleče. Návrat do hospod bude možný pouze s negativním testem nebo s očkováním proti nemoci covid-19. Alespoň tak by si to přála část britských poslanců a premiér Boris Johnson. Něco jako "pijácký pas" by mohl platit už za několik týdnů.

Když do restaurace nebo do hospody, tak jedině bez koronaviru. Takový je plán části britských zákonodárců. „Vymáhání by bylo na provozovateli,“ řekl poslancům předseda vlády Boris Johnson. Konzervativci však okamžitě začali protestovat a označují to za nepřiměřené.

Johnson rychle obrátil

Vládní zdroje deníku The Sun tvrdí, že by bylo na hospodách, barech i restauracích stanovit si vlastní pravidla. Ovšem musely by být splněné základní podmínky, o kterých se má ještě jednat. Vše by pak podléhalo kontrole ze strany úřadů.

Od Johnsona jde o velký posun v myšlení, protože ještě před pár dny tvrdil, že "pijácký pas" je nesmysl a nic takového se zavádět nebude. Přitom podniky se mají ve Velké Británii otevřít už za měsíc.

Kdo a jak to bude posuzovat?

„Je to špatný nápad, celkově nepromyšlený. Zaměstnanci by to odnesli nejvíce, umím si představit, jak by jim lidé nadávali nebo je zastrašovali,“ řekl Today Radio BBC 4 Jonathan Neame, výkonný ředitel skupiny Pub Shepherd Neame.

„Padesát procent lidí pracujících v hospodách jsou lidé mladší 25 let. Budete je nutit k tomu, aby posuzovali, kdo má jít dovnitř a kdo ne? Nejsou vycvičení jako vyhazovači. Takovou společnost nechceme,“ dodal Neame.

KAM DÁL: Nemoc, která se umí skvěle skrývat, ale nekompromisně zabíjí. Do života zasáhne každému pátému, tvrdí lékař.