Dobrá zpráva: Sonda NASA Osiris Rex odebrala dostatečné množství vzorku

Dozví se vědci něco převratného o vesmíru či Zemi?
 

Americká sonda OSIRIS-REx odebrala podle prvních zjištění dostatečné množství vzorku z planetky Bennu. Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Odebrání alespoň 60 gramů prachu a kamení bylo splněno, ujistil úřad.

Podle snímků dokonce sonda nabrala takové množství vzorků, že větší kameny lehce nadzvedávají poklop sběrné nádrže se vzorkem. Nyní je podle NASA třeba se soustředit na to, aby byl odebraný vzorek bezpečně uložen.

„Bennu nás nadále překvapuje úžasnými vědeckými poznatky - a také některými překážkami,“ cituje agentura DPA manažera NASA Thomase Zurbuchena. „Ale i když si nyní musíme pospíšit se zajištěním vzorku, není to špatný problém. Velmi se radujeme z toho, že máme něco, co vypadá jako dostatečný vzorek, který bude inspirovat vědu ještě desetiletí po této historické chvíli,“ řekl Zurbuchen.

Nebylo jasné, jestli se to povedlo

Sonda odebrala v noci na středu po několikahodinovém komplikovaném manévru jako první americké zařízení vzorek z povrchu asteroidu. Dlouho ale nebylo jasné, zda je odebraný materiál použitelný a dostatečný. V pátek NASA oznámila, že z kontejneru, kam jej sonda uložila, část vzorku vypadla do vesmírného prostoru, protože schránka zůstala pootevřená.

Sonda OSIRIS-REx o velikosti přibližně malého dodávkového auta se k Bennu vydala před čtyřmi lety a zpáteční cestu k Zemi má nastoupit v březnu. Počítá se s tím, že v září 2023 přistane v americkém Utahu.

Planetky jsou pozůstatky materiálu z doby vzniku solárního systému a rozbor jejich hornin by mohl přispět i k objasnění původu vzniku života na Zemi.

KAM DÁL: Největší tragédie při dobývání vesmíru. NASA vznikla, aby konkurovala sovětskému programu.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru