Dozvíme se konečně, kdo bral na středočeském hejtmanství vysoké odměny?

Kdo asi bral víc než ministr?
 

Středočeský kraj vezme zpět žalobu na ministerstvo vnitra, kterou podal v souvislosti s případem odměn úředníků. Rozhodli o tom radní. Kraj za bývalého vedení podal správní žalobu na vnitro poté, co nařídilo, že hejtmanství musí zveřejnit jména aspoň čtyř nejvýše postavených úředníků s nadstandardními platy kolem bývalé hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové. Její nástupkyně Petra Pecková avizovala stažení žaloby už před volbami.

Jak jsme vás v minulosti informovali, někteří zaměstnanci krajského úřadu v letech 2018 a 2019 dostali k běžnému platu vysoké měsíční odměny. Podle webu SeznamZpravy to bylo mezi 60 000 a 85 000 Kč. Tím se jejich výplata dostala na 120 000 až 150 000 korun měsíčně.

Jeden bral přes 190 000 Kč, tedy víc než ministr. Informace o platech kraj zveřejnil v anonymizované podobě. Ministerstvo ale rozhodlo, že musí jména úředníků odtajnit. Kraj s tím nesouhlasil a bránil se správní žalobou, kterou chce nové vedení v čele s Peckovou stáhnout.

Odpověď zveřejníme dle zákona

Ministerstvo vnitra přitom nedávno uvedlo, že kraj by žalobu brát zpátky neměl. Kdyby věc projednaly soudy, mohl by podle něj případ posloužit jako návod pro podobné kauzy do budoucna. Pecková to tak ale nevidí. „Domnívám se, že soud by přelomové rozhodnutí neudělal, navíc judikatura je v této oblasti ustálená a jasná. Z mého pohledu by to bylo jen zbytečné vynakládání finančních prostředků Středočeského kraje,“ míní.

Hejtmanka uvedla, že si prostudovala všechny dokumenty a záležitost konzultovala s právníky i autorem zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřichem Kužílkem. Po stažení žaloby se řízení obnoví a následně se bude u všech dotčených provádět takzvaný test proporcionality. „Pokud bude převažovat veřejný zájem nad ochranou soukromí, pošleme informace žadateli a rovněž odpověď zveřejníme, jak ukládá zákon,“ dodala Pecková.

Nebylo jasné, koho jsou

Ve zveřejněné anonymizované tabulce byly uvedeny měsíční odměny 20 úředníků, ale nebylo jasné, komu jednotlivé odměny patří. Odtajnění jmen kraj odmítal s tím, že by porušil zákon o ochraně osobních údajů.

Proti zveřejnění jmen k celé tabulce, tedy dvaceti lidí, se odvolal. V listopadu pak splnil povinnost, kterou mu zadalo ministerstvo vnitra, a zveřejnil odměny čtyř nejvýše postavených úředníků. O zbylých 16 jménech se dál rozhoduje ve správním řízení, které je kvůli správní žalobě pozastavené.

KAM DÁL: Hejtmanka Pecková: Převrat ve veřejných financích je totální. Budeme utahovat opasky, kde se dá.