I takové situace se stávají: Francouzský rozhlas omylem zveřejnil nekrology žijících osobností

Francouzská rozhlasová stanice zveřejnila také nekrolog anglické královny
 

Novináři by měli být připraveni téměř na vše, a tak není divu, že se v redakcích mimo jiné připravují dopředu i nekrology známých osobností. Ve chvíli, kdy dotyčný zemře, je totiž jen velmi málo času na dlouhé sepisování a každý server chce být s takovou informací mezi prvními. I připravenost se ale může vymstít...

Francouzská rozhlasová stanice Radio France Internationale musela řešit trapnou situaci poté, co technickým nedopatřením zveřejnila stovku předem připravených nekrologů, a předčasně tak pohřbila například britskou královnu Alžbětu II., herečku Brigitte Bardotovou, amerického exprezidenta Jimmyho Cartera či režiséra Romana Polanského. Stanice se za chybu omluvila a všechny texty ze svých stránek rychle stáhla.

„Chceme vyjádřit hlubokou omluvu zejména těm, kdo byli předmětem těchto nekrologů, a těm, kdo nás sledují a důvěřují nám,“ uvedla stanice ve svém prohlášení. Pracovní verze nekrologů se objevily na internetu v pondělí a díky automatickým odkazům je přebraly například servery Google, Yahoo! nebo MSN, napsal list The Guardian.

Rozhlas kvůli technické závadě zvěstoval smrt desítek lidí, zejména v pokročilém věku. Svůj vlastní nekrolog si tak mohl přečíst třeba fotbalista Pelé, kubánský vůdce Raúl Castro, filmař Clint Eastwood, umělkyně Yoko Ono, herečka Sophia Lorenová či módní návrhář Pierre Cardin.

Některé z předčasně pohřebných osobností vzaly chybu média s humorem, uvedl deník The New York Times. Například bývalý senegalský prezident Abdoulaye Wade na facebooku zveřejnil svou fotku, jak odpočívá na zahradním lehátku, a připsal k ní: „Ne každý má příležitost přečíst si zaživa zprávu o vlastní smrti.“

KAM DÁL: Železniční nehoda, na kterou svět nezapomene. Letící lokomotiva skončila na tramvajové zastávce.