Jak vydělat opravdu velké peníze? Nejbohatším Číňanem se stal magnát s balenou vodou

V balené vodě je bohatství
 

Nejbohatším Číňanem se stal magnát s balenou vodou Čung Šan-šan, který si pozici vyměnil se zakladatelem internetového obchodu Alibaba Jackem Ma. Čung založil společnost Nongfu Spring v roce 1996 v jihočínské provincii Če-ťian.

Žebříček miliardářů sestavovaný agenturou Bloomberg jeho majetek vyčísluje na 58,7 miliard dolarů (1,36 bilionu Kč). Jmění mu pomohlo zvýšit nedávné uvedení společnosti Nongfu Spring na burzu a kontrolní podíl ve firmě, která vyvíjí vakcínu na nemoc covid-19, napsal dnes zpravodajský server BBC.

Bohatý vlk samotář

Nejbohatší Číňan, jemuž přezdívají vlk samotář, je nyní druhým nejbohatším člověkem Asie. Prvenství si drží Ind Mukeš Ambani, který kontroluje společnost Reliance Industries Ltd., jež spravuje největší rafinérský komplex.

Bohatí z jednoho oboru

Většina čínských miliardářů se rekrutuje z technologických firem. Narůstající napětí mezi Pekingem a Washingtonem ohledně společnosti Huawei, platformy sdílených videí TikTok či sociální sítě WeChat ovšem tlačí čínské technologické akcie dolů.

O produkci nejbohatších čínských podnikatelů se tak technologický sektor nyní přetahuje s odvětvím potravinářství a maloobchodu.

Od srpna 20 milionů dolarů

Nongfu Spring vstoupila na burzu v Hongkongu tento měsíc. Jen za první den obchodování stouply její akcie o 54 procent. Její balená voda se prodává po celé Číně jak v malých obchodech, tak v luxusních hotelech. Společnost dále prodává čaj, ochucené vitamínové nápoje a džusy.

V dubnu začala Beijing Wantai Biological Pharmacy Enterprise, v níž drží Čung kontrolní podíl, veřejně obchodovat na burze v Šanghaji. Do srpna se díky tomu jeho majetek zvýšil o 20 miliard dolarů. Farmaceutická společnost se snaží ve spolupráci se dvěma univerzitami vyvinout vakcínu proti nemoci covid-19.

KAM DÁL: Originální sebevraždy slavných. Čištění pušky, pití infikované vody a smrt s hrdostí.