Co před Vánoci nejvíc zdraží a proč se lidé musí bát o své úspory v bankách, vysvětluje ekonom Štěpán Křeček

Brzy mohou přijít další reakce České národní banky
  |   zpráva

Za co si tedy v budoucnu připlatíme nejvíce? Nad výhledem ekonomů není příliš důvodů k jásání. Inflace zrychluje, lidé musí z peněženek vytahovat stále více peněz. V říjnu ceny rostly téměř ve všech spotřebních odvětvích. Hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček hovoří mimo jiné i o tom, že úspory lidí budou brzy spálené na popel.

Inflace v České republice meziročně vzrostla nejvíce od roku 2008, v říjnu zrychlila ze 4,9 procent v září na 5,8 procenta. Spotřební ceny šly meziročně nahoru o 0,9 procenta, uvádí dále Český statistický úřad (ČSÚ).

Kde nás to bude "bolet" nejvíce?

„Do budoucna nejvíce zdraží energie, které v říjnových datech o inflaci narůstají jen mírně. Nicméně v následujících měsících skokově zdraží, protože zákazníci budou přecházet na nové ceníky. Prudké zdražení lze čekat i u produktů, kterých bude nedostatek kvůli špatně fungující mezikontinentální dopravě,“ řekl Čtidoma.cz hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Zvláště před Vánoci se podle něj střetne silná poptávka kupujících se slabou nabídkou některých obchodů. „Prodejci se proto nebudou bát zdražovat. To se bude týkat oblíbených hraček a elektroniky, nových kolekcí oblečení i dalších produktů, které se před Vánoci nestihnou dopravit z Asie do Evropy.“

Začne se víc přerozdělovat

Drastický růst cen nemovitostí se podle Křečka postupně začne přenášet do cen nájmů. „Obávám se, že stále více lidí v České republice začne pobírat dávky na bydlení.“

Obecně lze předpokládat, že se začne více přerozdělovat, aby nejchudší obyvatelé s nízkými příjmy přežili vlnu zdražování. „To však při špatném nastavení sociálního systému může vést k demotivaci pracujících, kteří se budou mít jen o trochu lépe než lidé na dávkách,“ uvádí pro Čtidoma.cz ekonom.

Inflace spálí úspory na popel

Doba přeje dlužníkům, kteří mají úvěry s nízkými úroky. „Jim vysoká inflace pomáhá znehodnocovat peníze, které dluží. Naopak střadatelé, kteří své úspory nechávají na běžných bankovních produktech, musí počítat s tím, že jim inflace pálí úspory na popel,“ vysvětluje Křeček.

Dodává, že inflace se opět vzdálila od svého tolerančního pásma. Proto mohou přijít další reakce České národní banky. „Ta pravděpodobně bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, což bude zpomalovat hospodářský růst České republiky. Navíc se nastavení měnové politiky v naší zemi ještě více vzdálí od nastavení v eurozóně.“

KAM DÁL: Petr Jákl: Slepé náboje mají na starosti zbrojíři, říká k tragédii spoluproducent westernu Rust a posílá Baldwinovi vzkaz.