Maminka čtyř dětí zemřela, lékaři na ni kvůli covidu neměli čas. Celková čísla zbytečně mrtvých jsou hrozivá

Tragédie, která se vůbec nemusela stát. Kolik životů vyhaslo po celém světě zbytečně?
 

Covidové šílenství stálo život sedmadvacetiletou maminku čtyř dětí. Zemřela na rakovinu, protože lékaři kvůli koronaviru zastavili pravidelné kontroly a zákeřná nemoc se Lizzy Evansové dostala do dalších částí těla. Navíc jí jako příznaky chybně diagnostikovali menopauzu, píše britský deník The Sun. 

Když byla Evansová těhotná se svým čtvrtým dítětem, lékaři zjistili, že má rakovinu děložního čípku. Miminko se tak narodilo o osm týdnů dříve a Lizzy okamžitě nastoupila intenzivní léčbu. Ta zabírala a mladá maminka měla být pravidelně sledována a kontrolována. Což se ale bohužel zřejmě nestalo. 

Chemoterapie se odkládají nebo ruší

Walešanka začala trpět nesnesitelnými bolestmi zad, ramen a krku, což doktor přisuzoval reakci na léčbu a také menopauze. Podle informací The Sun se kvůli pandemii koronaviru téměř nekonaly ani nutné kontroly. Rakovina se tak bohužel rozšířila do plic, mozku a páteře. Evansová před pár dny zemřela a zanechala po sobě děti ve věku devět, osm, dva a jeden rok.

Ve Velké Británii je to ale jeden případ z mnoha. Podle Daily Post mohlo o život přijít až 100 tisíc pacientů, kterým kvůli covidu nebyla poskytnuta řádná péče. Operace i chemoterapie se často odkládají nebo úplně ruší.

Dali jí prášky na bolest a poslali domů

Těsně před smrtí o situace Evansová promluvila s Nortw Wales Live. „Šla jsem ke svému praktickému lékaři s bolestmi zad, ramen, žeber a šíje, které devastovaly mé tělo. Řekl mi, že za to může předchozí léčba a také fakt, že mi vyvolala menopauzu. Poslal mě domů s prášky proti bolestem s tím, abych přišla, kdyby se to zhoršovalo.“

Její zdravotní stav se však nelepšil, bylo tomu přesně naopak. Rentgen potvrdil tekutinu na plicích, Lizzy byla poslána na další testy a biopsii. „20. ledna 2021 mi zavolali, že se rakovina přesunula z děložního čípku nahoru do plic, což je prý velmi vzácné. Sdělili mi, že jde o čtvrtý stupeň rakoviny, což se nedá léčit.“

Byl to pro ni samozřejmě obrovský šok. „Mysleli jsme, že mohu dál pokračovat v normálním životě a vrátit se do normálu. Pak přišlo tohle. Konec,“ doplnila Evansová, která se ještě stihla provdat za svého přítele Joshuu v domě své matky.

KAM DÁL: Koronavirus může proniknout dovnitř oka. Uznávaný oční lékař prozradil, jaké jeho části nemoc postihuje.