Miloš Zeman by důsledně pokutoval lidi za nenošení roušek, Prymulu označil za "řezníka"

Povolební situaci v Česku má v rukou prezident. Vyjednávání mohou být vleklá a jisté je jen to, že sestavením vlády pověří lídra vítězné strany
 

 Prezident Miloš Zeman by důsledně pokutoval lidi, kteří nenosí roušky. Udělil by jim pokutu 2 000 až 3 000 korun. Řekl to dnes serveru Blesk.cz. Prezident zopakoval, že si Česká republika nemůže dovolit další uzavření ekonomiky. Je proto proti tzv. lockdownu, který by ekonomiku ohrozil. Zeman očekává, že zavedená opatření v podobě tzv. omezení volnočasových aktivit se ze 14 dnů protáhnou minimálně na měsíc.

Zeman řekl, že plně podporuje opatření, která zavedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v podobě omezení volnočasových aktivit. „Jsem proti lockdownu, který by ohrozil ekonomiku, protože se domnívám, že Česká republika si už druhý lockdown nemůže dovolit," řekl Zeman. Uzavření ekonomiky podruhé by podle něj mělo podobné sociální důsledky jako virus. Při dalším zadlužení by se podle něj České republice zhoršil rating a úvěry by se tak prodražily. Zavádění protikoronavirových opatření a příslušnou státní pomoc si podle něj Česko může dovolit ještě rok, maximálně dva. Úvahy o celkové uzávěře ale považuje za nebezpečné a škodlivé pro českou ekonomiku.

Přístup Bavorska

Prezident ocenil přístup Bavorska, které pokutuje nenošení roušek. „Já bych se přimlouval za důsledné pokutování, nejenom napomenutí všech, kdo roušky nenosí, ač se nosit mají," řekl. Pokuta by podle něj měla být ve výši asi 2 000 až 3 000 korun.

Česko a Izrael

Zeman řekl, že žasne nad tím, jak koronavirus v řadě zemí akceleruje. Poznamenal, že sebekriticky je nutné říci, že se Česká republika, stejně jako Izrael, ocitly na chvostu žebříčku, i když předtím byly premianty.

Nástup řezníka

Zeman na dotaz, zda by měl za rozšíření epidemie převzít zodpovědnost premiér Andrej Babiš (ANO), řekl, že ji předseda vlády přijal tím, že vyměnil ministra zdravotnictví. Bývalého ministra Adama Vojtěcha (za ANO) nepovažuje za špatného ministra zdravotnictví, nebyl ale "ministrem kovidu". „Byl to ministr pro dobré počasí. Musel nastoupit řezník," řekl. Za řezníka "v dobrém slova smyslu" považuje Prymulu. Nový ministr zdravotnictví se podle něj s "ničím nepáře", a když je nějaké nebezpečí, tak proti tomu hned zasáhne.

Žádné testování

Zeman na koronavirus dosud testován nebyl. Počká si, až se testy budou dělat ze slin, protože odběry z nosohltanu nejsou příjemné. Z blízkých spolupracovníků podle něj nikdo koronavirus neměl.

KAM DÁL: Koronavirus ničí Českou republiku: Babiš opět nevyloučil lockdown. Reprodukční číslo vzrostlo na 1,4