Plicní ventilátory CoroVent mají certifikaci pro nouzové využití

Budeme mít další plicní ventilátory
 

 

Plicní ventilátory CoroVent získaly českou registraci pro nouzové využití při léčbě pacientů s covidem-19. Výrobci je tak mohou začít rozvážet do rezerv českých nemocnic, informovali zástupci ČVUT a třebíčské společnosti MICo.

Ventilátor vznikl na jaře díky spolupráci ČVUT, iniciativy COVID19 a firmy MICo. Lidé na něj ve sbírce přispěli 12 miliony korun, díky čemuž bylo vyrobeno 182 kusů. Že by přístroje měly tento týden registraci získat, napsal ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v úterý.

Ventilátory ze sbírky

ČVUT minulý týden na webu nabídla ventilátory zaplacené ze sbírky. Nyní je firma MICo rozveze zdarma a zajistí také zaškolení personálu. Mluvčí ČVUT Andrea Vondráková uvedla, že nemocnice poptaly 650 kusů. Podotkla, že se tak nyní nedostává zhruba 450 zařízení. Pokud by byly vyrobeny, putovaly by především do menších nemocnic.

Firmy mohou přispívat

„Chtěli bychom poprosit firmy, které by měly zájem pomoci českým nemocnicím, aby přispěly jakoukoliv částkou na úhradu tohoto ventilátoru. Chceme jednat i s hejtmany a dalšími zřizovateli nemocnic, kteří si o CoroVent požádali ohledně získání financí na jejich úhradu,“ řekl rektor ČVUT Vojtěch Petráček. Podle školy byla cena jednoho ventilátoru snížena na 200 000 korun a jde o nejlevnější ventilátor na trhu.

Jiří Denner z firmy MICo pak řekl, že použití CoroVentů bude možné v případě, že nemocnice nebudou mít volná už žádná standardně certifikovaná zařízení.

Nemocnice mají zájem

„V posledních dnech nás kontaktovaly některé nemocnice, kterým už ventilátory došly, nebo jim zbývaly jednotky kusů a nutně potřebovaly doplnit stavy,“ uvedl Denner. „Bohužel jsme jim je nemohli do dnešního dne dodat, protože bychom tím porušili zákon a samy nemocnice by je pak pod hrozbou trestního stíhání nemohly použít. Bloková výjimka tento stav naštěstí mění a nastane-li situace, že nemocnicím certifikované ventilátory dojdou, mohou beztrestně použít CoroVenty,“ konstatoval. Denner také zdůraznil, že výhodou těchto ventilátorů je snadná obsluha, zaškolení tak trvá krátce.

Obsazeno přes 50 % ventilátorů

V srpnu získal český plicní ventilátor americkou certifikaci FDA EUA (Emergency Use Authorization), která má usnadnit především jejich prodej do zahraničí.

V Česku je podle posledních dat v nemocnicích 1 932 plicních ventilátorů, kvůli epidemii covidu-19 se denně sleduje jejich volná kapacita. Zhruba v polovině října klesla pod 50 procent, nyní je obsazeno 52,1 procenta.

Čekáme další stovku ventilátorů

Premiér Andrej Babiš dnes na twitteru po telefonátu se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou uvedl, že komise Česku kvůli vývoji koronaviru v zemi dodá 30 plicních ventilátorů z krizových skladů Evropské unie. Zároveň komise propojí Česko s ostatními členskými státy bloku, které nabídnou své volné kapacity. Minulý týden ministr Prymula řekl, že resort pořídil od začátku epidemie do nemocnic 500 nových ventilátorů. Dostaly je státní, krajské i soukromé nemocnice. Česko má v nejbližších dnech obdržet i dar 100 ventilátorů od firmy BTL, která celkovou kapacitu posílí, uvedl v sobotu národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý. Vláda také v pátek schválila objednávku 500 přístrojů za 250 milionů korun.

KAM DÁL: Nejinteligentnější sériový vrah Ameriky: Carroll Cole musel přihlížet perverzním intimním hrátkám své matky


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru